| Yoyo12345 a întrebat:

Cum poți deveni pyrotehnician nu știu dacă zic bine... Cei care la sfârșitul evenimentelor oferă un spectacol de artificii. Exista vreo școală ceva?

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred ca are la baza chimia, deci dupa mine asta s-ar invata la o facultate de chimie/fizica.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Pirotehnie

| Frank51 a răspuns:

Facultatea de Chimie-Fizica.

Bula
| Bula a răspuns:

Pirotehnicienii sunt pregatiti special in cadrul armatei, fiind vorba de utilizarea explozibilelor.
Este una din cele mai periculoase "arme" in cadrul armatei, pe timp de pace (si nu numai).