| Ronaldinho1 a întrebat:

Cum poti intra la conservator la Cluj (la vioara)?
Dati-mi cateva pareri, cum e acolo?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

La orice instituție de artă se dau, mai întîi, probele de aptitudini care sînt eliminatorii.
La secțiile muzicale, în speță vioara, se dă un examen foarte serios la instrumentul pentru care optezi și unul la fel de serios la teorie și solfegii.
Gîndește-te că la acest concurs patricipă foarte mulți candidați care au făcut 12 ani de instrument și de teorie și solfegii, într-un liceu de artă.
Dacă nu ai urmat o astfel de școală ( sau dacă nu ai făcut în particular măcar vreo 10 ani) ai șanse foarte - foarte mici să intri.
Locuri sînt puține și la vioară sînt, cred eu, foarte mulți concurenți.
Dar, repet, proba de instrument este ELIMINATORIE.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este vorba de Facultatea de Interpretare Muzicală din cadrul A.M.G.D. ( Academiei de Muzică Gheorghe Dima ) Cluj-Napoca, specializarea "Instrumente cu coarde"!

" Specializări (programe de studii):
A. Interpretare muzicală - Instrumente
- Instrumente cu coarde (vioară, violă, violoncel, contrabas, chitară clasică, harpă); de suflat si percuţie (flaut, oboi, clarinet, fagot, corn, trompetă, trombon, tubă, percuţie)
- Instrumente cu claviatură (pian, orgă, clavecin)

Studii universitare de licenţă - 4 ani, cursuri de zi, 240 de credite, program acreditat.

Ocupaţii corespunzătoare calificărilor obţinute de către absolvenţi: instrumentist de orchestră sau de formaţie camerală, solist instrumentist, pianist acompaniator, corepetitor, profesor de instrument în învăţământul vocaţional la ciclurile primar şi gimnazial (cu modulul 1 DPPD), instructor muzical, referent muzical." - SURSA :
http://www.amgd.ro/oferta-educationala/facultatea-de-interpretare/328/

" Media aritmetică dintre media generală de absolvire a liceului şi media generală de la bacalaureat, constituie media finală de selecţie.
Criterii de departajare în caz de medii egale:
1. Media de absolvire a liceului;
2. Media generală de la bacalaureat;
3. Media la o disciplină muzicală.
Criterii de departajare în caz de medii egale pentru licenţiaţi:
1. Media generală a anilor de studiu de la prima facultate;
2. Media examenului de licenţă." - SURSA :
http://www.amgd.ro/invatamant-la-distanta/admitere-2014/396/

Vezi şi Regulamentul de admitere la linkul :
http://www.amgd.ro/upload/files/BrosuraAdmitere2015FIM.pdf

Toate cele bune.