| claw_4117 a întrebat:

Cum poti refuza fara ca acea persoana sa se supere?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

De obicei adevarul este cea mai buna politica. Totusi in unele cazuri adevarul trebuie prezentat in ambalaj cat mai frumos... ca sa nu ofenseze pe nimeni. Depinde foarte multe de ce ti se cere sa faci si cine iti cere. Daca tine de atributiile de servici sau nu tine. (fiind vorba de Cariera m-am gandit ca e vorba de serviciu). Daca e vorba de o fata... ii spui ca n-ai avut de mult asa un bun prieten si o inviti la o bere sa povestiti ca baietii happy Dupa asta fii sigur ca daca era ceva romantic... se stinge instantaneu.
Daca este vorba de ceva ce tine de servici si nu tine de postul tau poti sa remarci ca daca ar fi dupa tine... ai face, dar ramai restant cu treburile tale...
Cel mai onest raspuns ramane insa Nu pot! pentru ca... nu pot! Nu-mi cere sa iti spun mai multe.

14 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Cu eleganta si diplomatie.Acum depinde si ce-ti cere.Ca sa refuzi trebuie sa argumente solide(daca te intereseaza persoana respectiva), daca nu te intereseaza daca o vei rani prin refuzul tau, poti sa-i spui frumos ca nu esti disponibil.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Depinde foarte mult de persoane.happydaca stii ca acea persoana este o persoana mai suparacioasa gasesti o scuza, daca acea persoana este o fire mai intelegatoare ii sp adevarul big grin

eileen
| eileen a răspuns:

Ii spui ca ar fi o mare placere pentru tine sa il ajuti sau eu stiu, ce vrea, dar ca nu poti din motive x.
Sau, ii spui adevarul, unii oameni il apreciaza.

| kh1ss a răspuns:

Iti argumentezi refuzul... si atunci poate intelege si nu se supara tongue

| inna a răspuns:

Incerci sa gasesty o scuza buna si in primul rand credibila laughing....In orice caz e bine s lipseasca faza cu "maybe another time" happy.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca vorbesti pe un ton cald, cu respect... cu tact il faci sa inteleaga de ce raspunsul tau este NU... ii spui ca iti pare rau eventual alta da sau ce ceva de genu... eu zic ca totul tine de cum vorbesti...

auran
| auran a răspuns:

Eu prefer metoda directa, chiar daca se supara

| Dl.Inginer a răspuns:

Cu mare grijahappy

| Wtf9000 a răspuns:

Oricum ai face tot la cuvantul "nu" ajungi. Asa ca nu prea depinde de tine, mai mult de ea daca se supara sau nu.

| mioara a răspuns:

Ii spui ca ai ceva de facut sau ca pleci intr-o calatorie

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
TĂCEREA este cea mai bună armă diplomatică de a refuza o persoană fără să o superi.
Pa, pa.

| DropDead666 a răspuns:

SA-i vorbesti frumos si calm!