| 123gabialexandra a întrebat:

Cum poți schimba un mediu de lucru infect? (Oameni care nu sunt competenti intrutotul, oameni care nu se daruiesc meseriei)

7 răspunsuri:
| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Schimbarea unui mediu de lucru infect poate fi dificila, dar exista cateva lucruri pe care le puteti face pentru a va imbunatati situatia:

Comunicati cu seful dvs. despre problemele pe care le intampinati. Este important sa fie informat despre problemele din echipa si sa aveti o discutie deschisa despre cum puteti lucra impreuna pentru a le rezolva.

Incurajati si sustineti colegii care au aceleasi probleme. Lucrand impreuna, puteti sa va uniti fortele si sa cereti schimbari in mediu de lucru.

Cautati feedback si suport din partea colegilor si a sefului dvs. Sa aveti o perspectiva externa despre cum puteti sa va imbunatatiti performanta si sa va adaptati la situatie.

Identificati solutii. Luati in considerare daca exista alte echipe sau departamente din cadrul companiei cu care puteti colabora pentru a va imbunatati situatia.

Invatati sa va concentrati pe munca si sa ignorati comportamentul neprofesionist al colegilor. Nu lasati ca acest comportament sa va afecteze munca si performanta.

Cautati oportunitati de dezvoltare profesionala si cariera. Daca nu puteti schimba mediu de lucru, puteti sa va ganditi la oportunitati de cariera in alta parte.

Este important sa retineti ca schimbarea poate fi dificila si poate lua timp, dar daca va concentrati pe imbunatatirea propriei performante si va asigurati ca comunicati deschis si constructiv cu seful si colegii dvs., puteti sa contribuiti la crearea unui mediu de lucru mai sanatos si mai productiv.

| gabicoo a răspuns:

Îi dai dracului și te muți în altă parte!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde care este pozitia/functia ta la acel loc de munca!
Esti cumva propietarul, administratorul sau HR-ul firmei?

Findca numai acestia au putere sa poata schimba ceva in acea companie, re-evaluand angajatii si creand fise de lucru cu timpul de procesare al fiecare job in parte, care trebuie facut la fiecare pozitie.

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti doar un simplu angajat, nu poti decat sa iti schimbi locul de munca. Alta firma.

| Violleta2022 a răspuns:

Unde anume lucrezi, de zici ca-i mediu infect?

| cristimihailov a răspuns:

A te darui cu totul meseriei, mi se pare ca este exagerat.

Balanta munca/viata personala poate fi afectata grav.

| damian32243 a răspuns:

Stiu ca nu o sa-ti placa raspunsul, dar problema este la tine.
Nu trebuie sa schimbi pe nimeni, tu trebuie sa te schimbi.