| Andrei2008 a întrebat:

Cum promoveaza medicul specialist in grade? Stiu ca medicul specialist este gradul care il primeste medicul dupa rezidentiat dupa examenul de licenta.Dar am auzit ca medici au mai multe grade 1 2 3 4 vreau sa stiu cum promoveaza?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt grade profesionale, sunt grade de salarizare. Adica treci automat la gradul urmator cand faci vechimea necesara (chestie de hartoage la resurse umane)

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In Romania nu exista aceste grade. Dupa minim 5 ani ca medic specialist poti da examenul de primariat si daca il promovezi devii medic primar (maximul posibil in Romania). Gradul de medic specialist il primeste un medic daca promoveaza examenul de specialitate care se desfasoara la terminarea rezidentiatului (deci la 3-6 ani de la licenta, in functie de specializarea aleasa)

| Andrei2008 explică (pentru Brigaela):

Am citit un articol din lege despre modul de salarizare a medicilor si salariu era in functie de grade.Gradele le primea in functie de vechime, dar era ciudat ca gradul cuprindea un interval de ani si nu un numar de ani fix.

Salarii pentru categoria de medic

Baza- 1.900 de lei
Gradul I-2.600 de lei
Gradul al II-lea-2.750 de lei
Gradul al III-lea-2.150 de lei
Gradul al IV-lea-2.250 de lei
Gradul al V-lea-2.300 de lei

| Andrei2008 explică (pentru Brigaela):

Imi poti spune ce salar au medici legisti primari, specialisti dar medici rezidenti cu specialitatea medicina legala.

| Brigaela a răspuns (pentru Andrei2008):

Este prevazut in legislatie. Mai mult de atat, iti dai seama ca este confidential salariul fiecaruia si nu pot sti cat castiga alti medici.

| Brigaela a răspuns (pentru Andrei2008):

Nu sunt grade profesionale, sunt grade de salarizare. Adica treci automat la gradul urmator cand faci vechimea necesara (chestie de hartoage la resurse umane)