| Aldutssss31 a întrebat:

Cum rezista unii sa lucreze ani de zile ca vanzatori? Nu se plictisesc? Am avut si eu un job temporar de 3 luni si mi se pare foarte plictisitor sa stai 12 ore aproape degeaba,sa mai vina cate un client la ceva timp si in rest sa n-ai mai nimic de facut, si tot ei se plang ca sunt salarii mici.

9 răspunsuri:
| JustPaly a răspuns:

Pentru alții e mai fun
Se mai iau la vorbă cu cu lumea, ba o vorbă, ba o bârfă.
Sau chiar simpla chestie că nu fac nimic e un plus pentru alții.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Puține magazine sunt lipsite de clienți, cum zici tu.
Majoritatea au flux continuu de clienți, iar vânzătoarele fac varice și devin mici scorpiuțe.
Salariile sunt mici acolo unde freci ridichea, nu în cele cu vânzări mari. Femeile care aleg să lucreze toată viața pe asemenea posturi, nu au pregătire pentru altceva, iar salariul le ajută să își întrețină copiii, de obicei.

| yooshi a răspuns:

Okay si ce vrei sa faca? Sa stea? Nu multi au privilegiul de a avea timp sa caute un alt job sau sa faca ceva ce le place.Lumea are nevoie de bani ca sa traiasca

| anonimg a răspuns:

Nu este vina vanzatorului ca nu sunt clienti. In acelasi timp nu trebuie sa aiba salarii mai mici decat altii.
Un patron trebuie sa aiba bune cunostinte de management; sau sa isi angajaze un manager. El trebuie sa stie unde sa isi amplaseze magazinul cat si tipul de magazin. Trebuie sa tina cont de nevoile oamenilor si sa ofere produse de calitate.
Cat despre statul degeaba, unora le place iar altora nu; sau altora le va incepe sa le placa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde si de magazin!
Daca e magazin de electronice /haine /incaltaminte chiar si magainele alimentare mici sau aflate la periferie te cred ca te plictisesti!
Insa la magazinele mari gen Kauland, Lidl nu ai cum sa te plitisesti.Mai ales la orele pranzului mereu e coada si trebuie sa mai deschida cel putin o casa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand trebuie sa traiesti si ai nevoie de bani... Rezisti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

La magazinele mărginașe sau la cele exclusiv de haine și electrocasnice, într-adevăr, nu este mare treabă de făcut, însă în marile supermarketuri nu e același lucru, in special in orele de vârf ale zilei și în weekend când este foarte mare înghesuială, să nu mai pomenim de zilele in care se fac reduceri la cine știe ce tigăi, că e mai rau ca la îmbulzeala de la scufundarea titanicului.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu ai ce manca si nici bani sa traiesti, un job de vanzator este mina de aur, ca nu te tine nici in frig, nici in ploaie si nu faci nici munca grea.
Despre ce plictiseala vorbesti?
Cand nu ai bani de mancare si gasesti un job, il iei, ca plictiseala trece prin burta si nu tine de foame!

| SingleForOne a răspuns:

Adică, casierii sau agenții de vânzări, merchandiserii, managerii de magazin, și alți prestatori de servicii? Despre casieri cred că stie toată lumea, dar cât despre alte categorii, aceștia trebuie să se asigure că au vânzări cât mari, mai mereu după sezonul respectiv. Asta se numește "marketing" și "mercantizare" (o categorie din marketing).