| maria a întrebat:

Cum rezistati ( la propriu) la serviciu, cand aveti colegi/colege care mustesc " la propriu "
de rautate ( livrata gratuit altora), care comenteaza mereu si care nu stiu sa iti respecte in mod real colegii, dar care sunt "bine vazuti", pentru ca dau raportu' complet conducerii ( fara sa fie foarte bun profesionisti) si mai stiu sa fie si "pupincuristi" ( scuze de utilizarea acestui termen)? Multumesc celor ce imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestia nu or sa se schimbe niciodata.cred ca nu e vina lor. sunt niste incapabili si nu se pot remarca si afirma decat asa.este vina celor care pun botul, la fel de incapabili in asi cunoaste subalternii si a le aprecia la justa valoare pregatirea si eforturile.valoarea isi spune cuvantul oriunde. dar daca sunt tampiti care stiu ca esti mai bun iti vor pune bete in roate mereu sa nu te ridici mai sus fiindca isi tem posturile si functiile.sunt dezgustatori si lasi. e bine sa lupti si sa ai cu ei propriul razboi, sai lasi sa greseasca pentru a se vedea cine ce si cum.si daca poti ii si ajuti. cu un pic de diplomatie Ii bati cu propriile arme.merita.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca esti noua la locul tau de munca, asa e la inceput, toti ti se par antipatici si parca ar fi impotriva ta, dupa ce te invechesti si ai cunosti mai bine o sa fie ok...happy

| raidu2004 a răspuns:

Tu continua sa iti faci treaba cum trebuie dar dale de inteles ca sti ce fac ei si aratale ca nu iti pasa de ce zic ei asta o sa ii oftice si mai tare. Daca sunt ocazi cand stai toti de vb incearca sa deschizi subiectul despre pupincuristi si barfitori, intrebai ce parere au despre asemenea oameni si uitate la reactia lor te-ai putea distra si tu putin pe seama lor

mlm
| mlm a răspuns:

Buna din pacate eu lucrez numai cu barbati, sint una singura intre 35 de barbati si sa stii ca ma descurc foarte bine, sint respectata si stimata, mai ales ca sef, iar angajatii mei au o deosebita placere sa lucreze cu mine, atunci cind trebuie stiu sa ma si impun, dar de obicei la mine nu este cazul, fiecare isi face treaba asa cum trebuie. Poate ai intalnit un colectiv mai pus pe barfe si sosoteli, dar sa-ti mai zic ceva, seful cum isi organizeaza si formeaza angajatii asa ai si are, daca a permis asa ceva de la inceput, nu mai are ce face, doar o minune mai poate schimba situatia.

| Diav0la a răspuns:

Eu le pun la spate laughing de-aia am fundu mare ...Indiferenta e mai buna in asemenea cazuri!

| adria1967 a răspuns:

Eu lucrez intr-un colectiv destul de matur cred eu si comentariile care se fac sunt juste, avem colegi noi angajati carora li se recunosc meritele si de asemenea colegi mai vechi care nu-si dau interesul sa invete. Oricum comentariile se fac pe fata chiar si celor care gresesc li se spune verde-n fata ca nu au dreptate, ca gresesc, li se explica, dar (uite ca ma contrazic) sunt si din cei carcotasi, nimic si niciodata nu le convine nimic, toate li se intampla numai lor, dar... rezistam.

auran
| auran a răspuns:

Din pacate nu avem cum scapa de astfel de specimene, eu de exemplu in afara de salut nu am treaba cu ele - le evit. Asta nu inseamna ca nu ma musca de fundulet (faza ciudata este ca in loc sa-mi scada funduletul, creste?!?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii eviti.acest lucru este specific romanilor.de asa ceva nu poti scapa nici daca iti vei schimba locul de munca.asa ca cel mai bine este sa-i ignori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre'sa-ti dai seama de la inceput ca genul asta de prostii inclusiv pupincuristii e rezultatul unei lipse totala a culturii iar alora care dau raportul poti sa le explici ca pe timpul razboiului cei mai multi oameni au murit din cauza numarului prea mare de rapoarte

| totata a răspuns:

Indiferenta e cea mai buna reteta...arata-le ca le esti superioara si nu te cobori la mintea lor.simplu si da rezultatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand sunt obraznici cu tine, intreaba-i frumos ce au impotriva ta, incearca sa-i convingi(prin vorbe care sa le mearga la suflet) cat de mult gresesc. Daca, insa nu reusesti, ignora-i pur si simplu! Stii ca se spune ca "cea mai buna razbunare impotriva unui om este sa-l ignori". Dar sa nu te gandesti sa te razbuni pe ei, facandu-le rau sau jignindu-i, caci nu te vei alege decat cu regrete, si e pacat.In primul rand, e groaznic sa traiesti cu regrete, iar in al doilea rand, Dumnezeu pedepseste oamenii razbunatori.Stii cum se spune:"in viata totul se plateste". Si mai gandeste-te ca nu e vina lor ca sunt asa.Fie nu pot mai mult, fie au avut o viata grea(ceea ce pe unii oameni ii inraieste, ii inaspreste), fie nu li s-a oferit afectiune cand au avut nevoie etc. Oamenilor trebuie sa li se mai acorde circumstante atenuante, caci asa trebuie, asa e omeneste.Mai ales ca, poate si noi ne-am dori lucrul acesta din partea altora, Nu-i asa? Stiu ca va fi greu, insa roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute sa reusesti. Poate, cu jutorul Lui vei ajunge chiar sa ii iubesti, si ei pe tine. Zi rugaciunea aceasta:"Doamne Iisuse Hristoase, ai mila de cei ce ma pizmuiesc, de cei ce ma urasc, si de cei ce ma clevetesc, ca sa nu patimeasca pentru mine, Doamne.
Ci zdruncina si sfarma pe vicleanul sarpe care ii invrajmeste pe ei impotriva mea.
Si Te rog, Stapane, sa ii ierti pe fratii mei care ma hulesc pe mine acum, asa cum m-ai iertat si pe mine, robul Tau, de cate ori am gresit si-am venit spre mila Ta".
Sau:"Doamne Dumnezeul nostru, cauta dintru inaltime, ca un iubitor de oameni, asupra inimilor celor care sunt lipsiti de dragoste, de unire, si sunt imbolditi de spinii urii si ai altor pacate. O picatura din harul Preasfantului Tau Duh, coborand peste dansele, roureaza-le bogat, ca sa aduca roade bune si, din dragostea cea catre Tine, sa sporeasca in fapte bune, si sa petreaca in dragoste si unire.
Asa, Doamne, inmultind dragostea in inimile robilor Tai, pazeste-ne de tot raul, de asuprirea vrajmasilor vazuti si nevazuti, de cutremur, de foc, de sabie, de navalirile altor neamuri, si totdeauna ne ajuta sa ne iubim unii pe altii, si sa facem tot binele, spre a ne invrednici de bunatatile Tale cele ceresti". Iti doresc mult succes!

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Se nasc cu acest talent si sefilor le plac aceste barfe, asa ca ignora-i este cel mai bun lucru posibil'' ignoranta'' ii omoara in mod sigur. Daca ii ignori se oftica si devin si mai p... ti, macar stii ca ai facut un lucru bun sa se oftice si eisi sa crape de ciuda, mama lor de p... ti.

| thespy a răspuns:

Te amuzi de rautatea lor si te bucuri ca nu esti ca ei!