| maria a întrebat:

Cum rezistati la serviciu, cand aveti colegi/colege care mustesc " la propriu "
de rautate ( livrata gratuit altora), care sunt "bine vazuti", pentru ca dau raportu' complet conducerii ( fara sa fie foarte bun profesionisti) si mai stiu sa fie si "pupincuristi" ( scuze de utilizarea acestui termen)? Multumesc celor ce imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
| maya_1276 a răspuns:

Ii ignor... ignoranta doare cel mai tare... un patron are nevoie si de fraieri care sa le de-a raportul... sfatul meu ...trateaza-i cu ignoranta si ferestete cat poti de conflicte neplacute...

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca nu imi livreaza mie rautatile, nu ma intereseaza. Iar daca eu sunt tinta, pun foarte clar lucrurile la punct. Lamuresc cat mai repede cu persoana respectiva problema, intre 4 ochi, ca sa nu alimentam subiectele de barfa si gata, problema rezolvata. Desigur, sunt unii care au aceasta preocupare, de a lingusi sefii sau a spune tot sefilor. Fata de persoane de genul asta e bine sa fii cat mai rezervat, la orice informatie pe care o scapi pe langa ele sa te gandesti de 3 ori cu ce te-ar ajuta si daca e chiar necesar sa le-o spui. Cat despre modalitatea in care ajung sa fie bine vazuti de conducere, ei au metodele lor, eu am metodele mele, fiecare atat cat il duce capul. Pe mine ma duce la mai mult decat barfa si lingusire, asa ca nu ma intereseaza cum ajunge altcineva placut de sefi.

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este ca tu sa iti vezi de treaba ta, sa u mergi cu para, incearca sa faci cit mai putine erori si nu vei avea treaba cu nimeni si inca ceva cei ce dau cu gura aia isi sapa groapa primii.Bafta multa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Am mai raspuns la ceva ori de gen ori asemanator, ori exact! Vezi ca e o carte, " Manual de supravietuire la birou", aparut la editura Polirom! Din pacate e atat de trist, pe cat de adevarat ce spui tu... nemernicii/ele prospera si avanseaza, pe spatele tacerii si tolerantei celorlalti, fapt agravat acum si de criza, care te oliga de multe ori sa-ti reconsideri toate cele morale! "Avanseaza" tataoasele de gen aia de la matinalul A1, si cate altele, ca ea, pe spatele "slabiciunilor" unor masculi sefi, de 2 lei, care le "apreciaza" nurii, ca altceva, de unde?! Fii tare si success!

| sweetangeloana a răspuns:

Ignoranta totala
Flit rapid!

| Ben. a răspuns:

Daca n-o sa te molipsesti de pupincurism, foarte curand o sa te trezesti fara slujba.pentru ca or sa te scape preainfestatii tai colegi, si o sa te scoli cu senzatie de voma de luni pana vineri, unsprezece luni pe an fara sarbatorile legale.crede-ma! am vazut filmul asta!