| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Cum sa devii procuror?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Faci Facultatea de Drept, dai admitere la Institutul National al Magistraturii, faci cursurile de specialitate din cadrul Institutului si, dupa ce promovezi, ajungi procuror.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa termini liceul, cu diploma de bacalaureat, sa reusesti la admitere si sa termini o facultate de drept, cu diploma de licenta, apoi sa reusesti la examenul de admitere la Institutul National al Magistraturii, cu durata de 2 ani, sa-l termini si sa reusesti la examenul de absolvire. Dupa aceea vei face o stagiatura, intr-un Parchet de pe langa o judecatorie, cu durata de 1 an si apoi trebuie sa sustii si sa reusesti la examenul de capacitate si abia dupa aceea vei fi numit ca procuror, prin decret prezidential.
Detalii gasesti in L.303/2004, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare.