| herbalist a întrebat:

Cum sa invat si eu mai usor? sfaturi

Răspuns Câştigător
| Mada4ghn a răspuns:

E...ce intrebare bunalaughing! Pai sa stii ca sunt mai multi factori care pot influenta acest lucru. 1. multe dulciuri-acestea afecteaza creierul si nu il ajuta cu nimic (pont: nu doar creierul, ci si corpul) 2.prea mult stres-oboseala si stresul pot influenta puterea de concentrare al creierului 3.lipsa sportului-sedentarismul poate fi un factor 4. pur si simplu memoria scurtalaughing)).si lista poate continua. Incearca sa faci contrariul acestora,iar daca nici asa nu resusesti ia MemoPlus, dar fii atent/a deoarece este un supliment alimentar, deci ingrasa.

4 răspunsuri:
| QWERTYUIOP_4024 a răspuns:

Organizat. Citeşte mai întâi textul pe care trebuie să-l înveţi. Asigură-te că îţi sunt cunoscute toate noţiunile enunţate şi că nici un cuvânt nu are sens ambiguu pentru tine. Caută apoi să înţelegi pe de-a întregul mesajul. Odată ce ai înţeles despre ce-i vorba şi-ţi stau la dispoziţie cuvintele necesare poţi reda oricând aceea lecţie.
sau:
Stiu ca e veche intrebarea dar cu siguranta nu mai strica un sfat. Sunt 5 pasi simpli pentru a invata un text:
1.Citeste textul pe care il ai de invatat.
2.Subliniaza cu o culoare "tipatoare" ce ti se pare mai important, de ex. verde sau galben.
3.Mai citeste odata textul. O sa vezi ca ai retinut in mare parte ceea ce ai subliniat.
4. Scrie esentialul pe alta coala.Citeste-l de cateva ori pana esti sigur ca l-ai memorat.
5.Mai citeste odata textul initial.
Bineinteles este nevoie si de concentrare. Daca vrei sa inveti cu adevarat, vei reusi.

| shalalalala a răspuns:

Ok, hai sa iti zic cum mi s-a intamplat mie big grin Sunt in clasa a 9-a si mi se pare ca de cand am intrat la liceu nu mai invat ca alta data. adevarat, dar pe semestrul 2 m-am apucat de invatat si stiu ca pare absurd dar pana la urma tot ce trebuie sa faci e sa fii atent. Sa iti imaginezi ceea ce citesti, sa fie logic, fara sa ai ceva care sa te distraga gen tv, pc muzica, nimic!
Cu timpul creierul tau se va obisnui sa retina, si ca sfat stiintific: fata de masa galbena stimuleaza atentia, deci citeste pe o suprafata galbena, foloseste markere daca ai o memorie vizuala mai buna, daca ai o memorie auditiva mai buna incearca sa citesti cu voce tare si cu diferite efect, pe melodie, haios, dar de fiecare data propozitia respectiva sa sune la fel. Plimba'te prin camera ca sa diversifici spatiul, gesticuleaza si asociaza cuvintele cu ceva cunoscut tie. bafta la invatat! :*

| Naspa6969 a răspuns:

Cu metoda Silva! Tine-ti primele trei degete ca si cum te-ai inchina si spune asa : " Voi invata lectia...din manualul de... scris de." si dupa aia ti degetele asa si spune lectia. Sper ca te-am ajutat! Bafta la scoala!

| maliutza a răspuns:

Unii specialisti spun ca ciocolata ajuta foarte mult memoriei.ei bine cred ca este adevarat.inveti mult mai usor daca esti atent in clasa si mai ales daca inveti logic nu pe de rost.si.daca inveti cu voce tare iti intra mult mai repede ideile in cap.confused. sper ca am fost de ajutor:*