| 123gabialexandra a întrebat:

Cum se calculează creșterea salariului cu 10%?
Mie cel puțin nu mi s-a aplicat clasic, ca la matematica 10%. Care ar fi cauza?

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Salariul de bază brut plus 10%. Spre ex 5000 brut crește la 5500 brut.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ti se zice ca iti creste cu 10% brutul creste cu 10% si netul. Problema e ca unele companii cand iti zic ca iti dau o marire de 10% se pot referi per total, adica la finalul anului cu tot cu beneficii, bonusuri si sporuri o sa ai cu 10% mai mult dar asta nu se traduce neparat intr-un net cu 10% mai mare luna viitoare.

Trebuie sa te uiti in contract si sa intrebi exact ce ti-au marit cu 10%.

| carevaescu a răspuns:

E o diferenta intre creșterea salariului brut vs net.

Daca ne explici mai mult, poate iti putem clarifica mai bine

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

"E o diferenta intre creșterea salariului brut vs net."

care ar fi aia?

5000 brut -> creste 10% = 5500 brut
5000 brut = 2925 net
5500 brut = 3217 net

2925 -> crestere 10% = 3217

deci care e diferenta?

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai auzit de impozitare progresiva? Daca da, iti poti raspunde singur. Daca nu, atunci, google is your friend ¯\_(ツ)_/¯

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

Esti dragalas cu cauti scuze la raspunsuri gresite.

Tu ai auzit de faptul ca nu se aplica impozitarea progresiva la veniturile salariale din Romania?

Si daca s-ar aplica impozitarea progresiva realizezi ca tot proprotional ar fi venitul net cu cel brut nu?

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Posibil. Si tu esti dragalas happy

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

Dragalas, dragalas da ai inteles unde ai dat-o in bara cu matematica de clasa a2a nu?

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Dragalasule, la 3000 ron ai impozit 39.5%
La 5000 ron ai 41.5%

Also, depinde ce schema mai face angajatorul. Poate sa treaca "marirea" ca un soi de bonus

Sau daca nu e angajata, poate sa-i dea de fapt banii dupa ce scoate divident.
Si na, tocmai a fost o schimbare de regim de taxare.

De aceea am cerut sa ne explice mai mult.

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Da iubire, stiu ca o dau in bara cu matematica. De aceea folosesc calculatoare care face totul automat :*

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

Aoleu... nu scoate cifre din burta te rog frumos.

Impozitul e de 10% pe venit in Romania. Nu inventa cifre.

La impozitul de 10% se aduna CAS si CASS.
Salariul minim are 200 lei neimpozabili.
Asta nu inseamna impozitare progresiva.

Ce vrei tu sa ii transmiti de fapt e ca probabil el era pe salariu minim si acum nu mai e pe salariu minim si nu mai are scutire de impozit pe cei 200 lei sigurul caz in care netul nu creste proportional cu brutul

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Stii, ai dreptate aici, not gonna lie.