| Gogosherif a întrebat:

Cum se cere marirea de salariu? Si cum stabilesti contextul?

4 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Dupa cel putin 6 luni se renegociaza contractul. Trebuie sa ai grija in ce toane este seful inainte de a-i cere marirehee hee

regis
| regis a răspuns:

E greu de spus cum sa stabilesti un context, asta depinde de tine, de relatia ta cu seful si de starea voastra de spirit. Cu siguranta insa argumentele solicitarii sunt foarte importante. Pentru a-ti mari sansele trebuie sa pui accentul pe calitatea muncii pe care o prestezi pentru firma, pe sarcinile pe care ti le-ai asumat in plus fata de cele stabilite initial, pe obiectivele indeplinite si orice alte realizari personale. Nici intr-un caz nu trebuie sa aduci in discutie nevoile tale si dificultatile financiare prin care treci sau salariile colegilor care fac o munca asemanatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa gasesti agumente reale care sa pledeze pro pentru marirea de salariu, daca in principiu nu s-a schimbat nimic sau nu ti s-a spus ca dupa un anumit timp ti se va mari salariul, daca nu s-a spus asta cand te-ai angajat nu sunt obligati. Trebuie sa stii sa te "vinzi" si daca intr-adevar meriti vei primi dar fii foarte atent, cu criza asta economica nu se stie niciodatawinking
Si mie la inceput mi s-au promis multe dar momentan simt ca nu am dreptul sa le cer atata timp cat proiectul in care lucrez momentan nu prea merge dar atunci cand voi munci mai mult voi cere. happy

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Pe criza asta numai marire de salariu nu se da...sad