| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca pe site-urile cu job-uri, astia care baga anunturile scriu toate detaliile posibile, in afara de singurul detaliu care conteaza - SALARIUL?

Daca salariul nu e specificat atunci ar trebui sa se inteleaga de la sine ca e unul prost, nu?
Prea multa abureala ba cu sanse reale de promovare, ba program de lucru flexibil, contract de munca perioada nedeterminata bla bla bla bla. Salariu ba, salariul! Aia ne intereseaza! Nu sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Ba da, suntem de acord in special eu.
Dar ma gandesc ca fac asta in scop de marketing, sa suni la ei sa te abureasca si probabil sa fi multumit cu un salariu de rahat.
Oricum cei ce fac asta nu cam au ce cauta in a recruta oameni

8 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Știu ca dacă ar scrie salariul real nu i ar suna nici dracu laughing

Pe lângă asta mai sunt și aia ( deci fii atent ca ăștia sunt și mai amuzanți laughing ) care trec în anunț,, pachet salarial motivant ". Ce pulla mea sa înțeleg eu ma din asta? laughing Motivant, I-auzi laughing adică salariul ma motivează sa lucrez și sa rămân la ei sau ce?

| TFL a răspuns (pentru Nemessys):

La mine în pitesti am gasit două anunturi din astea pachet salarial motivant si era vorba de 1200 + tichete de masa laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma gandesc si la restul oamenilor, si hai sa fim sinceri, unii lucreaza strict pentru salariu.
Nu vad ce pasiune poate exista in unele job-uri care sunt de cacao.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salariul trebuie stiut caci este exista lege, ce salarii trebuie sa dea la ce job-uri.

| TFL a răspuns:

Esti copil, am pățit sa fie specificat cât e salariu în anunț în mână 2500 si la telefon mi-a dat de înțeles că o iau în mână pe 1700 ca vezi domne cu bonuri de masa cu sâmbăte cu pzd mamii lor de jegosi ordinari si salariile lor de sclavi

| CataCatalin994 a răspuns:

Pentru ca daca afli ca ofera un salariu de **** nu mai aplici. Iar al doilea motiv, care se aplica job-urilor de specialitate, e ca salariul e in termeni largi negociabil, si ca de cum esti platit depinde ce faci la interviu + cum iti negociezi salariul dupa aceea.

| shu7e a răspuns:

Sunt mai multe motive pentru care se practica asta. Nu e ca si cum toti ar fi zilieri si iti spune ca ai 100/zi + tigari.
Unii intr-adevar o fac ca sa ascunda cat de pitini platesc. Cand mergi insa la interviu sau aplici pentru un loc de munca ar trebui sa ai habar cam in ce merje poti sa te "astepti". N-ai sa vezi un jov de high level management unde sa spuna ce salar iti ofera. Iar daca fac asta atunci nu sunt profesionisti. La fel in vanzari ai salar fix (sau nu) iar comisionul il nogociezi. Daca nu-l negociezi inseamna ca n-ai ce cauta acolo. In fiecare meserie depinde de experienta in domeniu, de ce stii practi sa faci, ce portofoliu, nume sau clienti aduci etc etc

| TFL a răspuns (pentru shu7e):

Eu cred ca el s-a referit stric la joburile fara experiența, necalificați, nu la cele cu studii superioare ca în alea se dau toate detaliile. ce e mai nasol e ca si pentru astfel de joburi se cer anumite condiții, care? nu pot sa inteleg, de parcă te plătește si bine rau