| Catalina_Veronica_1998 a întrebat:

Cum se face caracterizarea unui personaj?(max.5 randuri >-un ex.)Dau funda celui care scrie clar si explicitwinking

2 răspunsuri:
| Gabitza11 a răspuns:

Urmeaza urmatorii pasi:
1. Gaseste locul personajului in opera.
2. Portretul moral si fizic.
3.Scrie niste structuri di care reiese caracterul acestuia.
4. Mijloacele de caracterizare ale personajului in opera(direct:caracterizat de celelalte personaje si autor; indirect :prin gesturi si mimica ). Funda?

| AdelinaC a răspuns:

In primul rand trebuie sa citesti cu atentie textul. Apoi incepi,,personajul x este..."si spui ce statut are el in opera respectiva(sot,mama, tata, prieten cu alt peronaj, etc). Apoi zici ca,, principalele trasaturi ale lui x sunt...". Apoi dai niste citate din care reies trasaturile respective.