| lampard64 a întrebat:

Cum se mai face admiterea la liceu? Sunt clasa a7a, si m-am gandit sa dau la Colegiul National Vasile Alecsandri fiind cel mai bun liceu din Galati, la profilul mate-info. Daca dau la mate-info ce pot ajunge? Care este cea mai banoasa meserie de la mate-info? dar de la celelalte profile?

Răspuns Câştigător
| adelutsa a răspuns:

De la mate info te duci oriunde. Nu stiu ce fel de admitere se da acumthinking Eu sunt a9a am terminat anul trecut sunt la COlegiul National Ienachita Vacarescu Targoviste (unul dintre cele mai bune). Eu am dat tezele cu subiect unic si mi s-a parut mai lejer. Acum la voi haba nu am cum e, oricum daca esti in clasa a7a nu-ti bate capu prea mult cu asta(admiterea) guvernantii nostri au grija de la an la an sa schimbe totubatting eyelashes, tu doar invata bine incearca sa iti faci o cultura generala cat mai vasta pentru ca pe tine te ajuta in viata nu pe Boc. Despre mate info e un profil foooarte bun(eu sunt la mate info si chiar imi place desi in generala uram matematica, dar acum e usoara imi place informatica la fe-daca esti atent intelegi programarea- chimie, fizica, bio-materii de real nu sunt asa de grele). De la mate info te duci oriunde e profil real iar de la real poti sa te intorci catre uman pe cand de la uman nu mai poti sa vi spre real. Cea mai banoasa meserie thinking o intrebare destul de complicata (din cate am auzit eu in domeniul calculatoarelor sau ceva de genu). Eu totusi iti recomand sa incerci sa-ti descoperi aptitudinile si sa cauti o meserie care sa iti placa pentru ca degeaba iei bani cu caruta daca u pornesti fiecare zi in sila, o sa duci o viata in silasi aiurea. Banii nu sunt totu, iar eu cred ca orice meserie poate fi banoasa daca ajungi sa fi cel mai bun in ceea ce faci. Poate o meserie sa fie banoasa la momentul actual dar peste 10 ani cand ajungem noi sa o practicam sa fie o meserie a saracilor. Asa ca tu invata cat mai mult, incaerca sa iti dezvolti aptitudinile si sa cauti ceea ce iti place.

6 răspunsuri:
| Blosssom a răspuns:

Daca te duci la mate info (care este profil real ) poti da la automatica, matematica, fizica, chiar si la medicina, AS si cam atat.Bafta!

| chupachups1234 a răspuns:

Esti abia clasa a 7a, de ce te preocupa liceul? Pana in clasa a 9a mai ai.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! L a profilul de mate-info e nasol ca din clasa a-11-a se complica rau matematica iar la Bac dai mate.La filo de exemplu din ce am inteles de la dirigu meu care e prof de mate a zis ca nu mai faci mate din a11-a.si dai Bac la limbi straine sau istorie.sau la uman.Cu profilul mate-info poti ajunge la medicina, fizica, informatica si AS.In ziua de azi nu mai ocnteaza profilul...sa termini liceul si sa iei bacul! Si mai departe e mult mai usor.

| Daiana90 a răspuns:

Din cate am auzit admiterea se da printr-un examen, si nu numai la o materie, la mai multe.Cultura generala prin toate materiile( majoritatea nu chiar toate, cele de baza) asa ne-a spus nou dirigintele dar pana la anul se pot schimba muuulte. Dar in fine, orice s-ar schimba, orice ar fi examenul este pe primul, loc, de el nu scapi.Ideea este sa vezi din ce il daiwinking

| PisuCluj a răspuns:

Si eu sunt din galati si sunt clasa a 6-a la scoala 33 din 39.am inteles ca te poti face profesor de mate sau info(dupa o facultate)pai ai putea incepe cu multe meserii in care nu iti trebuie calificare dar stiu ca la mate info se da un atestat in care ai voie sa lucrezi pe baza lui vreo 2 ani de zile daca nu ma insel dar cel mai recomandat este sa faci facultate sau daca nu mai simplu ar fi sa faci un curs de barman-ospatar(sau mai stiu eu ce alta meserie) si sa meri vreo 6 luni dincolo faci ceva banuti in caz ca nu ai destui pentru facultate si asta este motivul pentru care pui intrebarea si dupa aia nu iti vei mai face probleme in privintza unui job

| lampard64 explică:

Nu ma intereseaza jobul... Eu vrea sa stiu pe ce profil o sa dau, ce o sa ies daca dau la mate-info big grin