| Dariaemilia09 a întrebat:

Cum se numește mai exact meseria de politist în care cercetezi cazuri și te ocupi singur de fiecare?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt mai multe meserii: politist cercetari penale, criminalist, etc. Nu cercetezi cazuri singur ci sub indrumarea unui procuror. Aia de detectiv nu mai este la stat ci persoana fizica autorizata sau SRL.

| mi25 a răspuns:

Cercetarea cazurilor se face in functie de natura lor. Pot fi cazuri de criminalitate, economice, sociale, de circulatie, de ordine publica etc.
In cadrul politiei sunt compartimente pe specialitati, conduse de un ofiter si incadrate cu agenti si chiar personal civil.