| Danihdd a întrebat:

Cum se trimit bani prin banca? Vreau sa trimit vreo 200 lei, cum se procedeaza?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Să ai un cont bancar din care să poți trimite.
2. Cealaltă persoană să aibă un cont bancar, la aceeași bancă ca ți tine, sau la altă bancă.
3. Să cunoști contul persoanei. numele, banca lui, cod IBAN ( identitatea lui la acea bancă, un fel de CNP a lui, conectat cu acea bancă).
4. Sau mergi la banca ta și sooliciți un transfer din contul tău de la banca ta, în contul lui de la banca lui.
5. Sau ai acasă PC, și un abonament la Internet banking pe contul tău, la banca ta.
Deschizi Internet banking, faci click pe butonul Plăți și efectuezi plata de acolo.