| anonim_4396 a întrebat:

Cum sunt caminele in Bucuresti? Conditii de cazare si cantine? Care este cel mai bun? Cum se fac repartitiile? Cei de la taxa au conditii mai rele? Este cald iarna in ele?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E o intrebare incompleta.
La ce camine te referi?
Cele din regie sunt cele mai ok dupa parerea mea. Sunt renovate, conditii bune (caldura da, iarna se sta cu geamul deschis din cate am vazut eu) totul inclus la 150 lei pe luna. Bine vorbesc de cele de la P1 la P15. Mai sunt si altele cu 2 locuri in camera si baie la comun pe palier. Toti studentii de la Poli au loc asigurat daca vor, nu conteaza ca sunt la taxa, la master, la doctorat...
Si daca esti de la alta facultate poti sa stai acolo, se practica chestia cu vandutul locului in camin.
Cantine nu prea exista la niciun camin din Bucuresti. Era una in Regie dar madam Andronescu a inchis-o ca sa nu perturbeze afacerile cu pub-uri si restaurante. Dar e una in curtea Politehnicii in rectorat, pe la etaj unde e mereu plin si mancarea e foarte irftina, gen 1 leu o ciorba.

| heddy10 a răspuns:

Dacă stai bine cu banii, te poți uita și la căminele private gen Arcca Vitan. Acolo găsești cele mai bune condiții. Sunt destui bani (prețurile pleacă de la 400 de lei pe lună) dar ai baie în cameră, cameră mobilată complet, frigider, cuptor cu microunde, transport până la metrou și înapoi gratis, restaurant/cantină, bucătării la fiecare etaj, săli de lectură, terenuri de fotbal/basket, pază non stop, acces în campus cu cheie-cip, o comunitate super faină, diverse activități dedicate studenților plus multe altele. Practic nu trebuie să-ți cumperi nimic pentru cameră cum se întâmplă la cele de stat unde uneori trebuie să-ți iei saltea, frigider, cuptor etc.

| Madsan a răspuns:

Eu am fost la universitatea buc si am stat in kogalniceanu si grozavesti. Kogalniceanu e vechi, arata rau....grozavesti e ok. Cald e peste tot. Cel de la kogalniceanu are si cantina in curte.