| printisor a întrebat:

Cum traduci o lectie la franceza mai usor, ca mie nu-mi place deloc franceza si cum fac ca s-mi placa?

Răspuns Câştigător
| beba a răspuns:

Cand eram de varsta nici mie nu imi placea asa mult franceza...imi amintesc odata la ora de franceza frofesoara m-a ridicat in picioare si m-a pus sa conjug verbul 'prendre'.pentru ca nu aveam nici o afinitate la vremea respectiva pentru limba franceza ma uitam in podea si... taceamwinkingpentru ca profesoara mi-a tinut o lectie de morala de vreo 10 minute si pentru ca mi-a fost atat de rusine fata de ea, m-am pus si am invatat zi de zi, am citit zi de zi si am ajuns sa castig un concurs de franceza, sa imi prezint ambele examene de licenta in limba franceza si sa lucrez pentru o firma francezawinking iti doresc sa urmezi acelasi drumhappydaca ar sti doamna mea profesoara ca datorita dansei ma aflu aici probabil nu m-ar crede. dar prea m-au traumatizat cele 10 minute de morala in fata clasei!

37 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste cat mai mult, in franceza, despre subiecte care te intereseaza. Internetul este plin de subiecte interesante in toate limbile, inclusiv in franceza.
In curand vei traduce usor sa-ti traduci si lectiile.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu mai stiu cum, dar parca si pentru ca se dadea inainte mult la tv curs de lb engl, franc, rusa si germ, si la primele doua matot uitam si bagam la cutie, am reusit ca in clasa a 8-a sa fac cea mai buna teza la franc si mi-a fost laudata in fata clasei, apoi, se spune si ca e limba dragostei, a trubadurilor, etc... Daca te mobilizezi corespunzator, ai sa te convingi ca a meritat efortul, cand vei putea conversa cu cineva in ac lb, si ai sa simti o mare satisfactie! Ca exemplu, iti pot spune ca pe vremuri, murea de dragul muzicii celor de la ABBA, si am inceput singur s-o invat+tv-ul! Asa ca apoi, la scoli, am fost mereu cel mai tare si la engleza, chiar daca normal, n-o stiu perfect! Acum mi-am adus aminte ca am fost foarte motivat si de proverbul "Cate limbi straine stii, de atatea ori esti Om!", care se adeverea de la Homer, Eminescu, si pana la Andrei Bacalu, care stia 8 limbi straine! Succes! psiho

Janina
| Janina a răspuns:

Gaseste un program de tradus...am vazut ca si google are o astfel de functie tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc limba mea si pentru ceilalti mersi de ras...beba bv cel mai bine ras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Freanceza poate parea mai grea decat engleza daca nu incepi cu amandoua imbile din cls. I.Eu am inceput cu franceza din cls. a-V-a si sora mea din I. A invatat f. b. si m-a intrecut dar asta ma face sa vreau sa invat mi mult sa fiu prima.Incerca sa crezi ca este cineva mai bun decat tine care isi bate joc de tine pentru ca inveti mai prost. Incearca sa-l intrei! Sa fi primul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici mie nu mi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Farming today

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi nici mie nu imi place laughing))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreu sa tradus lectia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asa sti franceza mai multa ca tine... ti-as spune dar si eu is praf la franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing mare scofala... simplu... scrii pe google asa : google translate... si iti traduce orice text tongue eu asa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

J'espere que tu vav tres bonne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invat-o mai intai si ai sa vezi ce usoara e! sincera sa fiu nici mie nu prea imi place dar mai usor imi e sa traduc din franceza in romana decat din romana in franceza!sad:-Jdar e foarte frumoasa crede-ma! si o poti invata chiar de pe internet! spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauti in dictionar si poti trqduce si fraze intregi http://www.francez.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intri la google si dai sus traducere si traduci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul unui dictionar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.sunt ady. mie imi place franceza dar tu poti sa traduci pe google translator francez(roman) roman(francez)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-te batut, printisor draga.eu o detest la fel de mult ca tine.si momentan am ajuns la o facultate de engleza-franceza si am reusit sa iau toate examenele.deci se poate si fara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce? ar trebui sa-ti pui mintea la contributie si o sa-ti placa Franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ium inveti tu franceza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un translator dupa net...care nu e bun d nimicbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa mi traduc lectia la franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slabbb
nimic de zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti'o traduc eu daca imi dai si id...sunt experta in franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu-mi place nevar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ceau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu