| vladmian a întrebat:

Cum trebuie sa vorbesti la un interviu? La ce subiecte capcana ar trebui sa fiu atent? Are voie sa ma intrebe de viata ema personala? (unde ma duc, unde ies, ce citesc, la ce ma uit, de-astea?)

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Poate. Intrebari de genul asta il ajuta sa isi faca o idee despre personalitatea ta. Nu te poate intreba intre ce ore iesi, nume ale prietenilor, lucruri despre viata de cuplu etc. Pregateste-te pentru cateva intrebari cheie, cu raspunsuri standard. Ex: unde te vezi peste 3/5 ani? In niciun caz nu spui: in locul dvs sau in vreo alta companie, eventual concurenta. Sau: care e defectul cel mai mare? Nu te apuci sa dai un defect veritabil care sa afecteze jobul, gen: sunt foarte lenes, dezorganizat, nepunctual etc. De obicei, aici spui: mi se reproseaza uneori ca ma cufund in munca, sau ca sunt foarte persereverent si mereu obtin ce imi propun etc... Adica niste calitati de fapt. Oricum, sa fii degajat, natural, incearca sa ii copiezi cateva gesturi comportamentale. Oamenii tind sa placa pe cei care devin oglinda lor. Desigur, sa nu fii evident si sa devii chiar oglinda lui. Bafta!

mlm
| mlm a răspuns:

Nu te speria prea tare, de obicei la interviuri nu intreaba lucruri legate de viata ta personala, te intreaba disponibilitatea de lucru si lucruri legate de domeniul respectiv.Acum normal daca dai peste un patron care al va interesa persoana ta s-ar putea sa te intrebe alte lucruri in plus fata de ceea ce ar trebuie sa intrebe.Iti doresc multa bafta si mult noroc.

| csintalan a răspuns:

...la un interviu fii la subiect, scurt la raspuns, nu te pune in situatii contradictori, spune ca este opinia mea, deschis, natural, atentie la intrebarile duble dar intr-o alta forma, nu te grabi a da un raspns,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cursiv, fără emoții.
Te poate întreba generalității nu și de viața intimă.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde vrei sa te angajezi, nu prea au voie sa intrrebe lucruri personale, trebuie sa fi serios, coerent, linistit( mai ales) sigur pe tine(f important) si atunci cand esti confuz la o intrebare prefate ca sti totul" asta cred eu e o cheie (dublura) catre succes.
succes!