| 熊Panda熊 a întrebat:

Cum vi se pare profilul pedagogic la liceu?

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Inutil, nu văd ce ai putea ieși din acest profil.

| Dugalle a răspuns:

Daca vrei sa intri in invatamant, e necesar iar daca nu, e cam inutil ca nici ca dezvoltare personala nu prinde bine.

| 熊Panda熊 explică:

Ma refeream la materii... meseria de viitor mai poate astepta...

P.S. : stiu studenti de la Stiinte Politice, Drept, Psihologie, sunt si de la Medicina, Arte, care au facut pedagogicul si se descurca bine la facultate.
Deci, ce materii se fac la pedagogic si cum vi se pare?

| AGirlWithDreams a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Buna, nu ii ASCULTA pe cei care spun ca este un profil inutil. Eu sunt clasa a 11. a la liceul pedagogic din orasul meu, pe profil pedagogic. Dupa terminarea liceului te poti angaja ca educaoare sau invatatoare fara facultate, iar daca nu vrei sa ramai in invatamant capeti experienta in a lucra cu OAMENII. E destul de greu sa lucrezi cu cei mici, de aceea, urmand acest profil capeti aceasta deprindere, de a putea lucra cu oamenii. E destul de greut, dar frumos. Materiile sunt aceleasi ca la orice profil numai ca pe acest profil exista in plus pedagogia. Stiinta care se ocupa cu studiul educatiei. Iar in clasele a 11.a si a 12. a faci metodica la fiecare materie. Adica stiinta predarii unei anumite materii deoare ce in clasele a 9.a si a 10. a asisti la ore, iar in a 11.a si a 12. a predai. Dupa cum spuneam, nu e inutil... nici eu nu vreau sa raman in invatamant dar capat niste deprinderi si un atestat pe care altii nu il po avea. Plus de asta, am o meserie la baza, in caz ca nu gasesc de munca sau ceva... o meserie de rezerva tot o am, si chiar daca salariul e mic, in societate ai un anumit statut daca lucrezi in invatamant.

| σκμ a răspuns:

Unul inutil.
Daca vrei să trăiești pe un salariu de profesor/învățător/educator atunci dalaughing