| BlackPantherWow a întrebat:

Cum vi se pare sistemul de invatare in tara asta de gunoi? Eu unul o urăsc. Matematica e cea mai rea, in loc sa ne facă sa o înțelegem o tocim si atât, la teste luam f.f. puțin (8, 9). romana mie mi se pare de câcat, gramatica îmi place dar e foarte grea si lectura e cea mai rea, mai de câcat ca matematica, ne pune sa citim o grămadă si urăsc cititu, nu pricep mai nik din cărțile care nu.mi plac si in ziua de azi cui ii place sa citească? Literatura e si ea oribila, pe mn ma pun tot timpul sa fac compuneri si poezii si căcaturi de-astea si n.am talent. Ar trebui sa studiem literatura universala, despre marii autori, sa înțelegem cărțile. din cauza profilor mei urăsc geografia si istoria. predau așa mult ca nu mai reții nik si te fac sa nu.ti mai placa. nu va enervează profiri care dau teste ora de ora doar pt ca n.au viață sociala si le place sa corecteze teste? Așa rămânem in urma cu materia si la finalul anulu trebuie sa facem noi toată cartea. muzica si desenu va plac? Nu fac nik la ele, nush sa cant, nam talent la desen si profa mea de pictura e o psihopata si in fiecare an era sa îmi strice mediile. si e nasol când se răzbuna profii pe noi, pun 2 pt ca au pb cu familia? Si la sport nu facem nik, voi faceți? In concluzie, facem mereu 6-7 h pe zi, 40 h pe saptamana tocim o grămadă din toate la fel. in concluzie e oribila învățarea in tara asta de câcat., voi ce ziceți? Puteți sa îmi dați detalii despre sistemul de învățare din Franța? Vreau sa fiu profesor de fizica si chimie la o școală din Franța așa ca vreau sa îmi ziceți despre programul lor, despre ore, materii, vacante etc etc... Fundaaaa

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oau! Ce destept esti! Esti atat de destept ca esti in stare sa judeci pe toata lumea: tara, profesori, etc. Ai o inteligenta sclipitoare dar nu stii sa scrii corect gramatical. Ca tine si mai mult au invatat milioane de copii. Unii au dus faima Romaniei in lume. Uite: http://www.ziare.com/articole/elevi+romani+olimpici
Si astia sunt prosti, asa-i? http://adevarul.ro/......index.html
Ca daca tu n-ai invatat carte aia care invata carte sunt prosti! Doamne fereste! Cine a ajuns sa rada de tara lui! Un neica nimeni, nealfabetizat. Ai putea sa intrii in pamant de rusine!

| pufulescu a răspuns (pentru Salontanul):

Dumneavoastra, cei care luati apararea invatamantului romanesc, trebuie sa intelegeti ceva!
Sistemul romanesc A FOST PERFORMANT undeva in anii 70 80 si a produs... de exemplu ca nu stiu alte exemple, ingineri care au facut SENZATIE cand au ajuns prin Germania pe la fabricile Vw sau Mercedes si nu senzatie prin frumusetea fizica ci prin capacitatea intelectuala si cunostintele solide.
Dar pana aici! Azi sistemul de invatamant este COMPLET DEPASIT.
Nu ofera cunostintele care se cer pe piata muncii, se axeaza inca pe memorare, ocupa inutil timpul elevului si il streseaza, lipsesc complet dotarile din domeniul informaticii.
Tot ca exemplu, degeaba faci ingineri azi daca nu "bagi in ei " CATIA sau AutoCAD 3D pentru desen tehnic si fac calcule de rezistenta materialelor cu creionul si hartia, sau pui elevii sa memoreze poezii si comentarii cu expresii pe care nu le explici ca nu ai profesori capabili sa faca asta.

| Salontanul a răspuns (pentru pufulescu):

Vad ca scrii frumos si fara greseli gramaticale. Te felicit!
Ma enerveaza cei care judeca ceva despre care habar n-au. Cel de mai sus nu poate judeca pentru ca nu cunoste. Oricum, invatamantul primar si gimnazial trebuie sa fie unul de "tocire" pentru ca acolo se invata cultura generala si prea multa si complexa matematica care nu-si are rostul. Problema este ca se continua si in invatamantul mediu cu asemenea aberatii (tocirea) cand acolo ar trebui sa se faca specializarea necesara insvatamantului superior.
Concluzia: sunt constient de lipsurile invatamantului dar nu suport sa-l critice unul ce nu are ABC-ul "meseriei".

| 0Alexander0 a răspuns:

E adevarat ca sistemul romanesc e la pamant. Prea incarcat, prea multe materii inutile, si alea utile structurate in asa fel incat sa fie ori inutile, ori hieroglife, care nu stimuleaza curiozitatea. Matematica, daca ar fi fost invatata dintr-o alta perspectiva, nimeni nu ar mai zice ca e grea. La fel cu fizica, chimia, biologia, ar trebui studiate intr-o alta maniera. Si acum, nu prea poti fizica, chimie fara matematica, mai ales cand o sa ajungi la studiile superioare.