| annaZz a întrebat:

Cunoaste cineva un site cu teste psihologice care te ajuta in alegerea unei meserii? Sincera sa fiu, cred ca trebuie ca fiecare sa se pregateasca din timp. Funda, clar!

Răspuns Câştigător
| alex310 a răspuns:

Nu stiu daca un asemenea test te-ar ajuta sa-ti gasesti meseria care ti se potriveste; si eu sunt la fel ca tine, termin acum clasa a 12-a si trebuie sa-mi gasesc o meserie de viitor, dar in ca nu sunt foarte decis, asa ca trebuie sa iei in calcul, pentru meseria care vrei sa o practici in viitor, ca aceasta meserie care ti-ai ales-o sa fie una de viitor, adica sa stii ca dupa ce termini facultatea ai un loc de munca sigurat...
P.S. Eu m-am decis pana la urma sa dau la academia de jandarmi (am terminat profilul de stiinte sociale)

2 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Din nefericire, mult prea multi tineri iau decizia asta cu usurinta, pierzand ani de viata sau chiar urmand o cariera in care nu sunt impliniti dpv profesional. Indiferent de ce vor spune cei din jur, gura lumii, te sfatuiesc sa urmezi calea profesionala de orientare in cariera. La noi este inca la inceput, dar in afara este cat se poate de obisnuit. De ce? Este foarte important ca domeniul / meseria pe care ti-o alegi sa fie compatibile cu tipul de personalitate pe care il ai. Iar a face ceea ce iti place, obtinand satisfactie profesionala, se va dovedi de maxima importanta pentru implinirea ta ulterioara.
Succes!
http://carierasipersonalitate.ro/

| mixxjim a răspuns:

Mai bine ca tine nu poate sa stie niciun test de pe lumea asta ce te pricepi sa faci si ce-ti place sa faci happy trebuie sa-ti alegi ceva ce-ti place si ce ti-e usor sa faci. de exemplu poate ti-ar placea sa te faci pictorita, dar daca nu te pricepi la desen degeaba, nu iese. si daca-ti spune un test sa te faci inginera si tie nu-ti place ce te faci? trebuie sa fie ceva ce-ti place, ca daca faci o viata intreaga ceva ce nu-ti place te imbolnavesti de nervi, si de stomac, si de ficat, si de toate alea laughing deci gandeste-te mai bine ce ti-ar placea sa faci si apoi alegi varianta cea mai rezonabila (eu de exemplu as vrea sa ma fac martian, dar nu prea pot laughing ) si posibil de realizat. succes!