| Alxblx a întrebat:

Cursurile de calificare profesională chiar te învață meserie in 4-5 luni cât învață unii 3 ani in școlile profesionale? Adică îți da aceeași calificare?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cursurile de calificare profesională chiar te învață meserie"

- da, te inițiază in meserie și-ți oferă o hârtie/diplomă, Dar adevărata meserie o capeți muncind, practicând ce ai invățat și de multe ori și ce n-ai invățat, ani buni

| zilog a răspuns:

La scoala profesionala iti da un atestat prfesional de la ministerul invatamantului
la scoala profesionala baga in tine si alte lucruri asa sa te simti umilit si torturat
cum ar fi LATINA
și MANADGEMENT
șî franceza
șî matematici
șî gramatică, si română și multe alte materii inutile ca să ai viața ocupată să știe miliția că esti ocupat pentru ca nu cumva prea multi oameni fara ocupatie dintr-un oraș să fie liberi pe străzi.
cred că este o cârdășie cu instituția prefectului ca să țînă omaniii cât mai amenințăți cu a rămâne repetenți și cât mai umiliți
ca să se știe de ei că sunt ocupați 10 ore pe zi cu tot cu teme si mersul pana la scoala si intorsul
te invata sa te trezesti cu noaptea in cap.

dar te invata si lucruri bune de exemplu studiul materialelor
putina mecanica putin desen tehnic
dar care este mult mai mult desen tehnic in 3 ani de zie de cat la o scoala particulara unde te duci dai banii si iti dau diploma dar nu te baga niciodata la practica
pe cand la o scoala profesionala nu trebuie sa gasesti tu unde sa faci practica ci se ocupa ei

Ce să îțî zic sistemul de învățământ românesc este făcut înașa fel în cât elevii să se simta ca niște repetenți retarzi handicapați care nu sunt buni de nimic
si care sunt tot timpul amenintati de catre niste tirani dicatori cu corigenta!

| Alxblx explică (pentru zilog):

Mi-au zis ca se va face și practica la un service APAN unde se vand bmw-uri dacă am dreptate

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru zilog):

Cunosti sistemele de invatamant din alte state?

| zilog a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Finlanda te ajută și te lasă să înveți doar ce vrei tu când vrei tu cum vrei tu
și te și sponsorizează foarte bine in sensul în care îl dorești tu
și îți pun la dispoziție și profesori in acest sens!

| zilog a răspuns (pentru Alxblx):

Succesuri!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru zilog):

Poporul roman - popor latin - nu se poate compara si adapta la nimic din ce au popoarele nordice. Alta structura din toate punctele de vedere.

| Digikey a răspuns:

O meserie nu o inveti nici in 10 ani.
Meseria o furi de la diferite locuri de munca.Scoala iti da o diploma.