| CMGeorge98 a întrebat:

Cursurile in IT sunt o pacaleala sau chiar poti sa-ti gasesti un job in domeniu doar cu astfel de curs? ( As vrea sa fac un curs de front end dar ma gandesc ca nu te-ar angaja nimeni fara studii superioare in domeniu, nu as vrea sa cheltui 6000-7000 lei aiurea )

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

IT e fix domeniul in care nu prea conteaza la angajare diplomele cat ceea ce stii sa faci. Acum depinde ce cursuri alegi si ce iti ofera de banii aia.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca mai bine dai banii aia la facultate decat pe un curs random de pe internet.Si ca fapt divers da, exista persoane care au invatat tot ce aveau nevoie pe cont propriu dupa liceu, apoi si-au gasit posturi in care nici nu li s-a verificat dosarul, astfel ca doar performanta ii interesa pe angajatori.

| CMGeorge98 explică (pentru dullcat):

Intr-un fel ai dreptate cu facultatea insa nu mai am suport financiar din partea familiei sa incep una, totusi sunt 4 ani de studiu doar pentru licenta in schimb un curs mi se pare o varianta mai accesibila dar sincer nu am auzit nici o firma afirmand ca ar angaja pe cineva care a terminat un curs de pe net sau cv gen.

| dullcat a răspuns (pentru CMGeorge98):

Inteleg.Iti sugerez sa postezi si aici https://www.reddit.com/r/Romania/. Sunt foarte multi utilizatori care lucreaza in IT si iti pot da un sfat. Poti cauta si discutii dupa cuvinte cheie la search bar, tot pe tema asta.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru DracuIa):

Asta e, nu putem fi toti Bill Gates si Steve Jobs. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Doar dacă ești un geniu îți găsești un job în domeniul ăsta fără să ai studii superioare. Cel mai bine este să faci facultatea.

| goguPatent a răspuns (pentru gabicoo):

Auzi la tine geniu... Hahaha.
Am lucrat cu peste 15 oameni care nu aveau studii superioare în domeniu și erau buni spre foarte buni pe programare. Mănânci ciuperci.

| goguPatent a răspuns:

Da cursurile sunt o idee buna, dar nu toate. Pentru unele poți plăti chestii care sunt la liber pe net. Eu important sa plătești pentru suport. Adică să fie cineva care te îndrumă, te corectează, te evalueaza.

Întradevăr facultatea îți pune niste baze mult mai solide și deschide mai multe porți dar în final contează cat te duce capul si voința.

| SingleForOne a răspuns:

În IT, astfel de cursuri sunt bune pentru entry-level, si probabil maxim team leader. La fel ca oricare alt curs, devii avansat doar până la un anumit punct, și asta este maximul.
Dacă vrei să știi programare și să te limitezi doar la nivel de team leader, atunci cursul este potrivit (nu spun de rău, ci pe un ton neutru), cam asta ți-ar oferi și facultatea de licența în informatică.
Dacă vrei să ajungi într-o funcție de conducere și de decizie (excluzând faptul că ai putea avea propria afacere), atunci șansele ar fi slabe având doar cursuri, deși nu inexistente. Dacă continui pe drumul licenței, ai șanse mai sigure, dar și progres în viitor.

| CMGeorge98 explică (pentru SingleForOne):

Sincer nu imi permit, din punct de vedere financiar sa urmez o facultate, totusi sunt 4 ani de licenta. Ma gandeam ca un curs ar fi o idee mai ok.

| Sekim a răspuns:

Pe scurt, nu, cursurile in sine nu sunt o pacaleala. In schimb, persoana sau asociatia la care faci cursurile poate sa fie o pacaleala pentru a iti fura banii. Cunosc un om care a facut cursuri de genul si face destul de multi bani. Cum a spus suntserios, conteaza ce stii sa faci si cat timp acorzi ca sa inveti. Exista n moduri in care poti face bani daca te pricepi foarte bine in IT asa ca daca chiar esti dedicat, do it and be the best.