| Alexskvr a întrebat:

Daca ai 12cu bac clase si vrei sa te angajezi la stat, ca sa dai un concurs ce cursuri poti sa faci?
De exemplu ca infirmier ai nevoie de curs
Sau ca portar la scoala curs plus atestat
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

De ce dracu ai vrea sa fii portar la scoala =)? Nu ti s-ar parea ca face un pas inapoi? Mi se pare aceeasi chestie cum ar fi sa fii profesor, adica pe mine m-ar apuca depresia sa stau 12 ani in scoala ca dupa ce ma chinui sa o termin sa ajung tot acolo.M-as enerva doar sa ma gandesc ca am stat cu toti idiotii in clasa ca dupa 12 ani sa ajung tot in locul ala doar acum nu mai stau cu niste idioti in clasa, acum le predau.

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Cu 12 clase la stat nu o sa ajungi decat portar sau la curatenie dar si acoloe greu ca rar se elibereaza posturi si cand apar isi baga rude sau prieteni.

In privat, variantele ar fi in constructii ca necalificat, comert, fabrici sau horeca.