| Quizo a întrebat:

Dacă ai 15 ani...și vrei să te faci avocat. Cum se procedează? La ce Liceu trebuie să dai? Ce profil? Eu aș vreau să intru direct în pâine... Vreau să știu tot. Ce materii trebuie să ai la bază...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa faci liceul pe profil de stiinte sociale sau filologie, dupa care faci o facultate de drept. Dupa facultate trebuie sa sustii si sa reusesti la examenul de intrare in barou, sa faci 2 ani stagiul pe langa un avocat si apoi sa sustii si sa reusesti la examenul de definitivat.
Pentru detalii citeste L.51/1995, rep. in 2011 si Statutul profesiei de avocat.

| neutrino a răspuns:

Trebuie doar sa faci un liceu oarecare, iar dupa ce iei bacul te poti prezenta pentru admitere la Facultatea de Drept.
Mai departe depinde de tine si famila ta, ce fel e paine vei manca in viitor.