| doroteea a întrebat:

Dacă alegem facultatea de Litere şi vrem să studiem 2-3 limbi străine, trebuie să avem vreun certificat care să ateste că le ştim deja? Sau dacă nu, ce nivel trebuie să avem? De la ce nivel începem să lucrăm în acele limbi străine?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Nu, nu trebuie atestat ca le stii deja :) Nu stiu la alte universitati, dar la Universitatea din Bucuresti, gasesti pe site-ul Facultatii de Litere si Limbi Straine lista cu optiunile de limbi straine si la ce nivel se pot invata (depinde si ce grupe se formeaza din studentii admisi) - http://www.limbi-straine.ro/ Tot asa, poti cauta site-urile facultatilor din alte universitati si vezi detalii acolo.