| numesiprenume0 a întrebat:

Daca am 12 luni din 15 pot beneficia de șomaj? Menționez că 4 luni din cele 12 au fost lucrate in Germania. Pot depune actele pentru șomaj în Germania cumulandu-se cu perioada lucrata in România? P.S. pauza de 3 luni a fost între perioada lucrată în România și cea în Germania. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se ia in seama ce ai lucrat tu in alte tari. Daca ai lucrat in alta tara, o sa iti dea aia somaj acolo, asta daca poti lua somaj acolo. In RO se pune, doar ce ai lucrat in tara.

Acolo unde contribui la somaj, in acea tara primesti. Tu vrei sa lucri in Germania si sa iti dea romanii somaj, e bun si asa rau laughing

| Goete a răspuns:

Chiar nu gasesti de lucru in Germania?
Am inteles ca au nevoie de forta de munca

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil!
Trebuiesc 15 luni complete, lucrate in aceeasi companie, in Romania.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii pentru șomaj vin după legi diferite în cele două țări. Astfel nu se cumulează în nici una din cele două țări, cele două perioade lucrate. Astfel nu poți beneficia de șomaj în aceste condiții.