| Ionnnnn a întrebat:

Daca am 20 de ani, este tirziu sa ma apuc de invatat ca programator? va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nu e târziu, dar îți trebuie multă răbdare. O să pierzi foarte mult timp cu învățatul. O să îți dea și bătăi de cap, dar nu renunța.
Așa cum se face și la liceu (C++ sau Pascal) îți recomand și eu să începi. Deși Python-ul ar părea mai ușor, pe urmă îți va fi mai greu cu sintaxa. Poți începe ușor cu C++. Cu baza lui. Să începi să gândești problemele matematic, după care să le transpui în cod. Începi cu suma a doua elemente, ajungi la suma a n elemente citite de la tastatură și tot așa până ajungi să stăpânești structurile de decizie și de repetiție. Sunt cam cele mai importante după operatori.
La liceu învățăm asta in 3 sau 4 ani. În funcție de profil, dar în puține ore și câteodată și fără explicații prea bune. Nu e imposibil, dar nici floare la ureche nu e. Programarea nu e 1+1=2.
Ambiția e cea mai importantă, când nu mai poți, o pauză, relaxare. Un suc, o plimbare și iar la muncă.
După ce ajungi să te descurci cu problemele de baza poți începe cu metode mai specifice: backtracking, greedy, divide et impera și algoritmi (exemplu: Euclid pentru cel mai mare divizor comun sau cum te poți folosi de triunghiul lui Pascal, șirul lui Fibonacci), iar mai târziu programarea orientată pe obiect care e, după mine, cea mai importantă piesă din a fi un programator.
Dacă vrei puțin ajutor poți să îmi lași un mesaj și te ajut cum pot și cât pot.
Sper că nu te-am demoralizat. Spor la învățat că oricum asta o să faci toată viața happy Cât trăiește, omul învață?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Niciodata nu e tarziu tinere!

| flixbuster a răspuns:

Nu. Pasiunea nu are varsta.

| DanielPH a răspuns:

Am un amic la 21 de ani a intrat la medicina. Sta 6 ani pe acolo, 5 rezi, specializarea vreo 4-6 si tu zici de programare? laughing)
Da, inca este devreme. Da-i bice si fa ceea ce-ti place! Te va ajuta mult pe viitor!

| gothicbat a răspuns:

Nu