| anamariagabi a întrebat:

Daca am terminat liceul economic si as alege sa fac mai departe la facultate, marketing, as avea sanse sa imi gasesc un loc de munca? P.S. Cer o simpla parere, daca marketingul ar fi o alegere buna, am nevoie de putin sprijin.

Răspuns Câştigător
| asdfgh23 a răspuns:

Acum daca tie o sa-ti placa ce o sa faci in facultate si o sa faci cu placere si mai departe ai sanse in orice domeniu sa gasesti de munca+ca cererea pe piata muncii se poate schimba pana termini tu facultatea

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este o facultate normala, este la moda, dar care nu-ti ofera o sansa in plus pentru o eventuala angajare. Si daca mai este si privata, atunci sansele de angajare sunt minime, in ciuda banilor cheltuiti.

| ElenaSA a răspuns:

Uite ceva ce ar putea sa te ajute: Topul facultatilor cu cele mai bune sanse de angajare
Daca vrei sa ai un loc de munca dupa ce termini facultatea, incearca sa te orientezi spre una din urmatoarele optiuni:
• Facultatea de informatica. In IT sunt aproximativ 1400 de locuri de munca vacante. Pe deasupra, un job in IT este foarte bine platit iar domeniul este unul de viitor.
• Facultatea de constructii. Desi domeniul a cazut destul de mult in ultima perioada, ofertele de munca pentru tinerii profesionisti din constructii sunt in numar relativ mare. Din pacate, salariile pentru inceput sunt relativ micute.
• Facultatile de automatica. Impreuna cu facultatea de constructii si cea de telecomunicatii insumeaza aproximativ 1200 locuri de munca. Ingineria a fost, este si va fi baza unei societati moderne si va oferi intotdeauna locuri de munca celor care o abordeaza.
• Finante banci. In perioada de criza, bancile functioneaza foarte bine. In acest domeniu se gasesc 1000 de posturi vacante pentru tinerii absolventi.
• Marketing si comunicare. Orice firma are nevoie de vanzari, motiv pentru care joburile vacante in acest domeniu sunt in numar de 930.
• Medicina, Farmacie. Un alt domeniu care nu va muri niciodata este domeniul medical. Desi o facultate grea, terminarea ei iti asigura un loc de munca.
Marketing se afla in top, deci.