| kosma a întrebat:

Daca am terminat liceul pot sa imi bag dosar al fortele de munca? si ce contine dosaru daca pot multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Absolventul de liceu, care a implinit 18 ani si care nu se inscrie pentru continuarea studiilor in invatamantul superior, trebuie sa se prezinte la AJOFM din judetul de domiciliu ori la punctul de lucru al AJOFM din localitatea de domiciliu(daca exista) si sa completeze o fisa tip, pentru luarea in evidenta, la care se anexeaza copii de pe: cartea de identitate, actele de studii si calificare si o adeverinta medicala din care sa rezulte ca este apt de munca sau ca are eventuale restrictii medicale. Trebuie sa aiba asupra lui si originalele actelor aratate.
Dupa 60 zile, daca nu a reusit incadrarea in munca, prin eforturi proprii si nici nu i-a fost oferit un loc de munca de catre ANOFM, va completa din nou o fisa tip la care se anexeaza copia actului de absolvire si o declaratie notariala autentica pe proprie raspundere ca nu urmeaza o forma de invatamant. Numai bine!

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, poti. Dosarul trebuie depus la Somaj si trebuie sa contina:
http://www.zmo.ro/content/editor/File/Angajari/Continut%20dosar.pdf.
Vei primi si ajutor de somaj, daca il ceri, pana iti gasesti loc de munca.In perioada somajului poti face un curs de calificare (sau recalificare) gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As dori sa imi ziceti cum sa imi caut de lucru...stiu sa bag date si nume pe calculator.care sunt scrise pe foi eu le bag pe comp?