| Lloyd0 a întrebat:

Daca as termina Facultatea de Drept cu o medie foarte mare, insa la o universitate care nu este renumita pentru aceasta specializare, ba chiar exista destul de multe pareri negative, ma ajuta cu ceva pe viitor, adica are vreun rost, pot profesa in domeniu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In domeniu poti profesa in baza cunostintelor pe care le dobandesti in facultate si dupa aceea. Sigur ca la inceputul unei angajari conteaza putin si diploma dar apoi conteaza doar ce stii, angajatorii cauta oameni priceputi si nu diplome cu note mari. De altfel, pentru cateva profesii juridice (judecator, procuror, notar sau avocat) trebuie sa mai sustii examene, sa mai faci scoala si o stagiatura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Media nu este luata in calcul nicaieri si nici macar nota de la licenta. Doar cunostintele acumulate sunt importante