| Nyya a întrebat:

Daca as vrea sa devin profesoara de engleza-japoneza la ce scoala m-as putea duce? Ma refer la o scoala care sa nu fie doar pe profil uman, daca ma intelegeti.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni cadru didactic pe limbi straine trebuie sa ai si atestate lingvistice pe masura, care le poti obtine la facultatile de filologie = profil uman.
Dupa parerea mea, ar trebui sa urmezi liceu cu limba de predare japoneza, cu cate 3-4 ore de engleza saptamanal (= tot profil uman).
La profil real sunt prea putine ore de limba straina, insuficiente sa te pregateasca sa ajungi pedagog in acele limbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar, doar noi cei de la real suntem ratații tocilari care învață tot, și ce e de real, și ce e de uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De japoneza mai greu in Romania nu stiu daca sunt licee unde se preda aceasta limba, de engleza iti trebuie studii de pedagoie, oricum n-ai sa ajungi, ti-a raspuns Bula mai amanuntit.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu contează ce liceu faci, preferabil uman dacă vrei mai multe ore de engleza, dar dacă te pasionează aceste limbi cel mai bine ar fi sa te apuci de acum sa studiezi singura acasă, de pe net sau din cărți și sa te înscrii la o școala de limbi străine sau cursuri unde sunt predate limbi asiatice. Apoi te duci la facultatea de limbi străine și acolo îți poți alege sa studiezi engleza și japoneza. După ce termini facultatea te poți angaja sa predai. Limbile asiatice sunt predate la scoli și Grădinițe private de regula. Fiind dificile, salariile sunt destul de mari.