| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati putea alege in a locui in Romania si a avea un job, platit la 2500-3000 lei,asta in caz ca sunteti destul de norocosi sa gasiti repede sau a pleca in alta tara unde ati mai fost dar stiti ce se cere acolo,aveti acte,gasirea unui job "basic" nefiind o problema, ce ati alege?

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dar poti castiga si in tara mult mai mult, daca lucrezi intr-un domeniu bine platit, gen IT.

| Laur014 a răspuns (pentru Cosmin86):

Categoric.Dar eu nu am studiat asa ceva din pacate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Laur014):

Dar ce ai studiat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cred ca nu ai muncit nici o data afara.
Ca tanar, pentru experienta, e super ok. Ca bani, nu prea faci,
Ca un om trecut de 25 30 de ani, e mai greu, doar daca ai ceva cursuri sau studii, sa castigi cel putin 2000 3000 £ sau euro pe luna, ca sa se merite.
Gandeste-te ca in afara, iei intre 1000 si 1300 ca necalificat.
Din astia, vreo 800 -900 se duc pe mancare, chirie, curent, gunoi, apa, etc.
Mai ramai cu 300 400 de lire daca esti norocos.
In cel mai bun caz, iti raman 200 din salariu.
In Romania in schimb, ai parinti, ai casa, ai unde sa stai, si daca castigi 3000 4000 ron pe luna, sunt ai tai toti.
Pe ce-i cheltui si cum iti faci bugetul, e treaba ta.
Daca faci economii, ai sansa sa strangi o mare parte din bani acasa.
Afara nu umbla cainii cu covrigii in coada, si doar daca ai gasi cu cazare inclusa, sau sa stai cu inca 20 de insi intr-o casa, si sa nu mai platesti asa mult pe utilitati si chirie.
Dar trebuie sa fii in stare sa traiesti cu inca 10 20 de oameni in aceeasi casa, cu o singura toaleta, o singura bucatarie, si etc.

De-asta toate lucrurile se fac la timpul lor.
Daca ai 18 ani si vrei sa pleci afara pentru experienta, e ok.
Daca nu, doar sa ai cursuri de asistent, medic, mecanic, ceva meserie. Asa da.
si sa nu iei sub 2000, atunci merita cat de cat.

| Laur014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost cumva in afara si stii despre ceea ce ai scris? Sau din auzite de la altii? Te intreb, am mai fost plecat si poti sa faci ceva mai mult daca ai un grad de cultura, cunostinte de limba straina si nu accepti orice rahat pe care muuulti l-ar accepta!

| anonim_4396 explică (pentru Laur014):

Da,

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spune si mie unde oare in Romania castigi banii aia 3000-4000 pe luna, sa fii angajat fara pile? Cunosc o groaza de specimene care castiga banii aia dar bagati de mama si tata in servici.Inainte erau praf la carte, jucau barbut si pacanele iar acum stau si te opresc in strada ca sunt militieni.Iar rahaturi din astea de joburi de 2000 de lei pe luna, nu merci.Nu fac voluntariat la toti nemernicii astia din Romania care apoi te trateaza ca pe un rahat, apare una machiata si in bikini sindupa o luna o vezi si promovata!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Unde? intr-un job de asistent spre exemplu.
In management,
in vanzari
Sofer profesionist
bucatar

Si nu iti trebuie nici o pila.
Doar scoala.sau experienta in unele cazuri.
despre ce vorbim?

| christine99 a răspuns:

Ne vedem la aeroport laughing

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

De ce nu? pai in ce directie?winking

| Emazio a răspuns:

Mi-as face bagajele si as pleca. Nu doar datorita salariului dar si al nivelului de trai. Dar nu as pleca sa fiu macelar sau sa am grija de batrani. Doar pe ce slujba as vrea eu, in schimb as ramane aici.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Tu te-ai duce pedofil cred. Ca ai apucaturi asa :)
vezi ca daca te toarna astia, cand iesi din tara si te duci la checkout cu pasaportu, s-ar putea sa ai o surpriza, si sa nu te lase.
https://www.activenews.ro/......ari-148606
dar oricum tu esti prea prost, sa iesi din tara:)
m-as bucura sa nimeresti in franta undeva, sau intr-o tara cu legi mai aspre, sa te bage aia la zbarna, si sa-ti rupa gaozu :) Si sa zica si ei despre tine, ca esti prea tanar, si ca oferi sex de proasta calitate, da oricum de inveti tu, viitorul is bright for you :)

| Laur014 a răspuns (pentru Emazio):

Nu plec ca macelar, nu am lucrat in viata mea asa si nici nu am de gand sa fac asa ceva.Sau la batrani...dar si aici in tara,imi este scarba mai ales cand vezi ca esti cinstit si ai o facultate,hotii, proxenetii, pitipoancele si toti cei ce si-au petrecut toata viata in baruri, au o diploma de facultate, sunt militieni sau sefii tai de la servici.