| Ajja a întrebat:

Dacă dau la Facultatea de medicină dentară pot să profesez și după doi ani? Știu că erau unele facultăți la care acest lucru era valabil sau trebuie să stau până termin cursurile in totalitate, adică șase ani? Pot sa ma angajez macar asistenta medicală pe perioada fac? Multumesc mult

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti profesa pana nu ai diploma de licenta.
Si nici asistenta nu poti fi, pana nu esti autorizata.
Eventual poti face practica in cabinete stomatologice.

| Ajja explică (pentru Ioandelasal):

Daca fac practica, din ce an pot sa fac? si primesc si eu cv leafa sau sal

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ajja):

Nu stiu, sunt pensionar si chiar nu ma intereseaza asemenea detalii. In schimb, daca vei fi studenta, poti afla singura si usor.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Ajja):

Intereseaza-te la facultatea la care vrei sa dai. E posibil și la voi sa se facă din anul I.
Dar nu esti plătit pentru asta.

| sierra1 a răspuns:

Nu o să riște nimeni să angajeze o persoană necalificată (încă)

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa termini cei 6 ani și sa obții diploma de licența.

| Eireann a răspuns:

Poti sa te angajezi "macar asistenta medicala" doar daca ai pregatirea necesara: 3 ani de postliceala de asistenta medicala sau 4 ani de facultate (licenta in Asistenta medicala generala). Poti sa fii anul 6 la medicina generala si tot nu te angajeaza nimeni asistenta meducala fiindca nu ai pregatirea necesara.
Poti sa profesezi dupa ce termini facultatea, ai luat examinee si ai drept de libera practica, pana atunci nu in mod legal si cand faci practica in general maxim pacientul plateste matrialele. Daca ai putea sa profesezi dupa 2 ani de ce ar dura facultatea 6 ani?