Întrebare recomandată | aDEeLAa a întrebat:

Daca dau la psihologie pot sa lucrez si la spital?

Răspuns Câştigător
| unprietenaproape a răspuns:

Exista psihologi in spitale. Atunci cand o persoana trebuie sa primeasca o veste proasta cineva trebuie sa-l pregateasca inainte, daca a murit spre ex, sau o sa moara

25 răspunsuri:
| Gumitzza5 a răspuns:

Doar ca psihiatru, cred.
Nu, daca nu ai facut medicina, nu prea ai ce cauta in spital.
Bafta happy

| aDEeLAa explică (pentru Gumitzza5):

Mersi :*

| diaac a răspuns (pentru aDEeLAa):

Psihiatrul este cel care a facut facultatea de medicina + specializarea in psihiatrie. NU iesi psihiatru de la facultatea de psihologie.

| martzian a răspuns (pentru Gumitzza5):

Daca faci psihologia nu poti lucra ca psihiatru, lool. E cu totul altceva. happy

| Gumitzza5 a răspuns (pentru martzian):

Iarta-ma, am o prietena de familie care a terminat psihologia si lucreaza ca doctor psihiatru intr-un spital. Dar mai are 40% doctorat, specializare in psihiatrie.

| diaac a răspuns (pentru Gumitzza5):

Prietena ta, daca este psihiatru intr-un spital, probabil ca lucreaza in baza faptului ca este doctorand in psihiatrie, nu pentru ca are licenta in psihologie. Psihiatria este o specializare de medicina, psihologia nu. Asta nu inseamna ca cineva nu le poate practica pe ambele daca are stuiile necesare (cunosc si eu persoane care sunt si psiholog, si psihiatru). Este o situatie diferita. Sunt de profesie - nu spun din imaginatie sau din ce am auzit.

| martzian a răspuns (pentru Gumitzza5):

Nu am de ce sa te iert. Prietena ta si-a continuat studiile. Ea nu mai este doar psiholog.

| unprietenaproape a răspuns (pentru diaac):

Exista psihologi in spitale. Atunci cand o persoana trebuie sa primeasca o veste proasta cineva trebuie sa-l pregateasca inainte, daca a murit spre ex, sau o sa moara

| OnuOnulică a răspuns:

Da, poți să lucrezi și la școală dacă vrei.

| PedoBarbie a răspuns:

Bineînţeles că da. Unde crezi că vei lucra, la băcănie?

| martzian a răspuns:

Raspunsul este da, unele spitale au psiholog clinician sau psiholog specializat in psihoterapie. Ei abordeaza, spre exemplu, cazurile de tulburare depresiva, violenta domestica, consumul de droguri, etc.

| aDEeLAa explică (pentru martzian):

Ce dragut happy Si cumva stii cam ce salariu primesc sau daca e greu sa obtii un post in spital?

| martzian a răspuns (pentru aDEeLAa):

Daca te gandesti la sistemul de stat... nu foarte mare, I guess. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, un psiholog este necesar mai mult in institutiile de invatamint iar in domeniul medicinei activeaza un psihiatru

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tania, nici nu ai idee ce mare nevoie au spitalele de asa ceva! Nu toate problemele omului sunt de natura psihopatologica...

| diaac a răspuns:

Da, poti! Cat esti in facultate poti lucra ca voluntar in spital pentru experienta, daca gasesti voluntariat. Dupa facultate iti iei atestat de libera practica in psihologia clinica de la Colegiul Psihologilor din Romania, apoi poti lucra platit in spital, dar vei fi in supervizare (mergi la cursuri une vorbesti despre munca ta, nu esti inca autonom ca psiholog). Apoi trebuie sa iti faci masteratul in psihologie clinica pentru a iti putea lua dreptul de practica autonoma (fara supervizor). Ideea principala este: da, poti lucra in spital cu facultatea de psihologie, dar trebuie sa iti continui studiile cu formare continua.

| aDEeLAa explică (pentru diaac):

Interesant happy ai urmat cumva aceasta facultate de esti asa de bine informat? ce parere ai de salariu? crezi ca este o meserie de viitor?

| diaac a răspuns (pentru aDEeLAa):

Da, am facut facultatea de psihologie.

Ca salariu in spital, nu sunt sigura pentru ca eu nu am fost angajata in spital. Este destul de dificil sa te angajezi la inceput, dar am colege care lucreaza in spital, stiu persoane care chiar din timpul masteratului a inceput lucrul in spital. Din pacate nu stiu cat castiga, dar avand in vedere ca nici medicii care au si mai multa pregatire nu au salariu bun in spitale, presupun ca nici psihologii nu sunt platiti foarte bine. Poate fi util sa lucrezi in spital la inceput si pe parcurs, dupa ce te faci cunoscut, sa iti faci cabinet individual. La cabinet castigi mai bine daca ai destui clienti (este mai dificil sa gasesti clientii...) Daca faci masterat in psihologie clinica ai putea avea acces mai usor la asemenea posturi prin masterat.

Daca e o meserie de viitor, eu zic ca da. Este un domeniu relativ nou in Romania si oamenii sunt inca reticenti sa mearga la psiholog, in alte tari se duc mult mai multi - dar incet incet se informeaza lumea si aici si tot mai multi cauta psiholog. Eu una sunt optimista happy

La urma urmei, sanatatea mintala este foarte importanta si tulburarile psihice sunt mult mai comune decat s-ar crede - 1 din 3 persoane a suferit sau va suferi de o tulburare psihica cel putin o data in viata. Deci... de lucru este!

| Suleyman a răspuns:

Da poti.

| elyn a răspuns:

Recomandat,scoli si penitenciare!

| BrownyBrown55 a răspuns:

Nu se poate.

| georgianageo13 a răspuns:

Din cate stiu eu da.

| IonescuAdriana78 a răspuns:

Nu cred ca se poate.

| Mark72 a răspuns:

Salut! Din cate stiu eu, psihologii au cabinete separate de spital. Dar sunt si psihologi care lucreaza-n scoli. Asa ca, sunt si psihologi care lucreaza-n spitale. Chiar eu am fost la un psiholog care avea cabinetul intr-un spital. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Alexa33333333333 a răspuns:

Desigur ca poti

| roxicutzza a răspuns:

Da poti... mai mult poti deveni psiholog dar daca faci postliceala 3 ani poti lucra ca doctor sau saistenta pup succes happy