| Ajja a întrebat:

Daca fac facultatea de medicina la Sibiu, pot sa fac rezodentiatul la Bucuresti de exemplu? Sau rezidentiatul trebuie făcut tot la Sibiu? Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca termini cu medie foarte mare iti poti alege spitalul si orasul unde sa faci rezidentiatul, daca nu ai medie mare... atunci te duci unde raman locuri, ca acolo vei avea repartitie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Poți alege orașul in care vei face in funcție de punctajul obținut la rezidențiat nu de orașul in care ai făcut tu facultatea.

| helpforyou a răspuns:

Desigur ca poti.

| bookofknowledge a răspuns:

Se alege la rezi prima data dupa punctaj: judetul si specialitatea, si apoi esti chemat a doua oara pentru a te repartiza la spitale. Cel putin din ce am inteles de la rezidenti si cei din ani mai mari.