| Doarof3 a întrebat:

Dacă fac stiinte ale naturii pot sa devin profesoară de matematică?

Răspuns Câştigător
| Victoria18 a răspuns:

Poti sa dai la orice facultate, indiferent de ce profil ai terminat. Nu se mai tine cont de profilul pe care l-ai terminat in admiterea la facultate. Doar bac si succes la admitere. Si cum tu vad ca vrei o facultate de matematica, e chiar bine sa urmezi stiinte ale naturii, o sa iti fie mai usor fata de filologie, stiinte sociale... etc. pentru ca o sa faci matematica multa care o sa te ajute mult la facultatea de matematica...

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru a deveni profesor de matematica, trebuie sa termini facultatea de matematica. Nu conteaza pe ce ai fost repartizat/a la liceu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da daca vei face o facultate cu profil real, dar si facultatea de psihopedagogie care se face in acelasi timp cu cea de profil real, pana la urma nu conteaza profilul liceului pe care l-ai terminat sau il vei termina.

| tannoysound a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Vrei sa-ti faci norma la raspunsuri?

| Lostlyric a răspuns:

Daca urmezi universitate cu domeniu real si faci cursurile de psiho-pedagogie din cadrul facultatii, da.

| Kogaion a răspuns:

Liceul nu influenteaza cu nimic ce profesie vrei sa faci, eu am terminat economie si sunt inginer acum. Altii fac uman si merg la mate-info, nu e o regula ce specialitati ai terminat la liceu pe alea sa le urmezi