| OnlyHope a întrebat:

Dacă faci Dreptul te poţi angaja la IML (Instiutul Medico-Legal)?
Trebuie neapărat să dai la Medicină pentru o slujbă în IML?
Îmi poate povesti cineva care ştie diin experienţă (a sa sau a cuiva apropiat) cum este la Medicină sau Drept?
Nu prea poţi da la Medicină dacă eşti la pământ cu, chimia, nu?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La medicina legala lucreaza medici, ca de-aia se si numeste asa :) Nu-ti trebuie neaparat foarte multa chimie la medicina, dar daca vrei la medicina legala iti cam trebuie. Daca faci dreptul poti face specializare pe criminalistica si in cazul asta ai contact si cu medicina legala, faci cursuri la ei, poti sa vezi aici mai multe informatii, este site-ul institutului de medicina legala din Bucuresti http://www.legmed.ro/? c=3&ops=3
Oricum, asta se ocupa in foarte mare parte de cadavre, esti sigura ca ti-ar place sa faci asta, sa stai sa umbli cu oameni morti o mare parte a activitatii tale profesionale? Si sa tii cont ca facultatea de medicina dureaza 6 ani, apoi rezidentiatul pe medicina legala e 4 ani, deci ai un minim de 10 ani de invatat din greu si cu costuri foarte mari.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, pentru a fi medic legist trebuie sa urmezi facultatea de medicina si apoi sa faci rezidentiatul (daca reusesti la examenul de medic rezident) in medicina legala.