| Ramo137 a întrebat:

Daca faci liceul tonitza, poti sa iti gasesti ca meserie, ilustrator de carti, reviste etc? si unde?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In teorie da, (si in perioada anilor 80-90) NUMAI ca ceea ce vezi tu acum in reviste e lucrat de computer. happy
Poti spera sa prinzi decoruri de teatru sau coperti de carte. (rar)
Inca se mai practica pictura in realizarea unor coperti si te aminteste undeva (pe prima sau ultima pagina) - "Coperta de Ramona T". happy

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Daca dai o cautare pe ggogle ai sa vezi ca sunt anunturi cu oefrete de locuri de munca pentru astfel de meserii pe la edituri, uite aici de exemplu http://www.careerjet.ro/locuri-de-munca-ilustrator.html
poti avea si colaborari in paralel chiar cu mai multe, dar majoritatea cer portofoliu, deci trebuie sa ai ceva realizat sa le prezinti atunci cand aplici pentru post. evident ca e bine sa stii si programe de calculator specifice, dar pentru cartile de copii in special inca se mai accepta si lucrari manuale, unele chiar cer asa ceva, nu neaparat realizate pe calculator. daca esti foarte buna si acum si ai niste lucrari realizate incearca sa le pui pe site-uri de profil sa vezi daca ti le cumpara cineva. uite aici un astfel de site, vezi ce nivel au cele expuse aici si compara cu ce faci tu, daca ti se pare ca te apropii incearca si expune si tu http://www.fad.ro/Grafica.html

| Ramo137 explică (pentru mixxjim):

Multumesc foarte mult pentru ajutor! pacat ca am dat fundita laughing

| mixxjim a răspuns (pentru Ramo137):

Nu-i nimic c-ai dat fundita, nu raspund pentru fundita, ma bucur daca iti pot fi de folos. mult succes! happy