| tudor4231 a întrebat:

Daca faci stiinte sociale mai poti deveni psiholog?

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Poți să faci orice profil la liceu, atâta timp cât iei examenul de admitere ( dacă există ) sau ai medie mare la BAC și intri pe bază de dosar.
Însă profilul științe sociale te va ajuta, iar Psihologia este o facultate preferată de mulți dintre absolvenții acestui profil.
Științe sociale este un profil uman, unde accentul cade e română, istorie, geografie, limbi străine și științe socio-umane ( în clasa a 10-a, chiar psihologie ).
Baftă!

| NumePubliiiiiic a răspuns:

Da, stiintele socio-umane te pot ajuta foarte mult in psihologie. Sectia iti ofera deschidere spre facultati ca Ştiinţe Economice, Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Administraţie publică, Academia de Poliţie, Istoria şi teoria artei s.a. Dar mai de preferat ar fi filologia.