| anonim_4396 a întrebat:

Daca iese Franta din UE, mai are rost sa invat franceza?

Răspuns Câştigător
| geronimo11 a răspuns:

Franceza nu se vorbeste doar in Franta. Se vorbeste si in Canada, Belgia, Elvetia, Luxemburg deci e posibil sa te ajute la un moment dat in viata.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca va iesi franta din ue, franta depinde de Germania, Anglia nu depindea asa ca a iesit

| SG1995 a răspuns:

Dacă iese Franța din UE ne-am ars.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

De ce?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că ăsta ar fi începutul sfârșitului pentru UE, iar în caz că nu observi, relație dintre noi și UE oricât de defectoasă ar fi, și oricât de birocrată, a fost oarecum consensual benefică, deoarece noi beneficiam din UE de o oarecare protecție, acum gândește-te că în întreaga lume se ridică doar nebuni la putere gen Putin, Orban și Triump.
Fără NATO și UE nu suntem destul de puternici, nici economic, nici militară, orice ar spune fanatici extremiști de dreapta noi avem același nivel economic și implicit militar puțin peste nivelul celor din lumea a 3 a unde mama sărăciei. Ideea e că dacă Orban sau Putin s-ar trezi că vrea să șteargă cu România pe jos ne-am dus naibi dacă UE nu există, să numai zic că în lipsa UE tensiuniile politice care și așa acum sunt instabile ar crește tot mai mult deoarece se pare aproape toate statele europene întregi la cap tiind acum spre conservatorism (și asta din cauza presiunilor pe care le-a făcut ISIS asupra Europei) ca atare ar exista șanse destul de ridicat pentru un al treilea război mondial.
Mai mult ca oricând UE trebuie să reziste.

| Trooper a răspuns (pentru SG1995):

Pai ca sa reziste trebuie sa renunte la rahaturi, sa inchida granitele, sa ingreuneze acordarea vizelor si a cetateniei, sa scoata din granitele UE imigrantii ilegali, sa interzica dubla cetatenie etc. nu astea sunt motivele pentru care se destrama? Cred ca realizezi ca anul asta in Franta FN poate castiga mai multe locuri in parlament decat socialistii. asta rezulta ca nu iti poti bate joc de un intreg popor, unde nu mai exista lege si ordine sa nu se mai vorbeasca de democratie, iar Romania stai tu linistit ca si cu UE si fara merge mai departe. Daca Franta iese din UE, globalistii o sa faca pe ei, iar tu mai bine ramai in Romania.

| Zabbyel a răspuns:

Engleza e baza! Invat-o happy

| 8SlimShady a răspuns (pentru Zabbyel):

Engleza e baza pentru ca te ajuta foarte mult in conversatii random, chestii pe net, muzica, filme etc dar nu e de viitor precum germana, franceza.

| tehno125482 a răspuns:

Nu mai bine invata engleza!
nu are rost nici cand franta e in ue!

| 8SlimShady a răspuns (pentru tehno125482):

Tu nici romana n-o stii bine laughing)

| tehno125482 a răspuns (pentru 8SlimShady):

Sigur ca nu e de vitor!

| Andersen2k18 a răspuns:

Franta nu va iesi din U.E ea fiind fondatoarea impreuna cu Italia.Si merita sa inveti franceza, te va ajuta la un moment dat in viata.

| SG1995 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Dacă Le Pen iese președintă a belit-o toată Europa. Ce mai urmează e doar să iasă extremiști la putere în Italia și Germania după aceea și am ras-o.

| Kogaion a răspuns (pentru SG1995):

De ce o consideri pe Le Pen extremista? Pentru ca vrea binele poporului ei? Franta in momentul de fata este distrusa de atacurile ISIS, tu vezi la tv doar 10% din ce se intampla acolo, ti-o spun eu ca am un coleg care locuieste langa Paris si imi zice ca e groaza acolo. Orban nebun? Asta e parerea ta despre un om care dintr-o tara asa mica a reusit sa ne intreaca economic si care si-a platit o mare parte din datoria externa? Iti zic sincer, daca e vreo natie pe care nu o suport dupa tigani, ungurii sunt aia, nu suport ungurii deloc, dar nu pot sa raman indiferent in fata lui Orban care a ridicat tara aia de rahat si sunt peste noi in momentul de fata.