| and0ra a întrebat:

Daca inscrierea la o facultate se face exclusiv online, unde pun sub format digital diplomele si certificarele, mai trebuie sa merg si la ei la facultate sa depun dosarul fizic sau ajunge doar pe online? Tin sa sublinez din nou, scria pe site la ei ca "Inscrierea se face exclusiv online".

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Dosarul fizic îl vei duce abia la confirmarea locului (adică după ce deja ai fost admis) în funcție de data afișată pe site, până atunci restul, înscrierea, se face online.

| and0ra explică (pentru zurick):

Ok, mersi!

| Gabriel010 a răspuns (pentru zurick):

Si nu se poate trimite prin posta dosarul? Cred ca depinde si de tipul de facultate. Daca activitatea isi desfasoara exclusiv online, cred ca se poate trimite si prin posta. Dar si in cazul in care activitatea e desfasurata in format fizic ( sau format atat fizic cat si online) ar trebui sa permita facilitatea asta. Nu stiu cum e in Olanda, dar asa cred ca ar fi "corect".

| and0ra explică (pentru Gabriel010):

Nu vorbesc de Olanda aici, ci de Cluj happy Intrebarea cu Olanda e pentru o prietena care urmeaza sa mearga la facultate acolo, eu dau la Cluj. Nu am probleme sa merg pana in Cluj sa depun dosarul fizic, insa as prefera sa stiu asta din timp, nu cu o zi inainte pentru ca totusi nu sunt din orasul respectiv. Activitatea se desfasoara fizic. Daca dosarele trebuie predate dupa rezultatele admiterii si aflarea ca sunt admisa nu e problema, problema e daca trebuie sa depun actele fizic inainte de rezultate, pentru ca eu dau la mai multe facultati admitere si diplomele sunt destul de sigura ca trebuie in original.

| Gabriel010 a răspuns (pentru and0ra):

Am inteles. Nu stiam la cine faci referire, nu aveam de unde sa stiu, dar eram curios asa ca fapt general de situatia asta happy
"Activitatea se desfasoara fizic"- te referi la cazul tau? Initial credeam ca la cel din Olanda, ca eu am zis de Olanda inainte sa stiu de alt caz. Oricum, ar trebui sa mearga si prin posta., indiferent de tara. Adica asa ar fi normal, indiferent de formatul de desfasurare. Dar acolo ziceam de online pentru ca ar fi fost si mai "rusinos" sa nu se poata trimite "la distanta", activitatea desfasurandu-se online. Merge sa faci contestatii in instanta prin posta ( ca un exemplu adiacent) dar nu merge sa trimiti dosare prin posta la facultati. Birocratie ieftina fara sens, pentru ca nu schimba cu nimic asta situatia, decat ingreuneaza situatia "apelantului". ( il pune pe drumuri aiurea).