| Anomim2025 a întrebat:

Dacă într-un anunț cer multă experiență, dar CV-ul meu îndeplinește doar câteva cerințe, de ce m-au chemat la interviu așa repede dacă nu au am îndeplinit toate cerințele?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

In anunutul de angajare este descrierea profilului candidatului ideal. In unele cazuri exista foarte putini candidati in zona care s-ar califica pe acel profil asa ca recrutorii decid care sunt punctele cele mai importante ca sa isi mareasca baza de candidati si cheama oameni care indeplinesc acele conditii.

De multe ori o limba straina poate fi factorul cel mai important, alteori cunoasterea unui program. De cele mai multe ori treaba cu experienta o pun acolo ca sa fie, daca nu gasesti unul experiementat iei un junior pe salar mai mic si tot acoperi postul daca nu cumva e ceva critic si trebuie unu experimentat.

| Anomim2025 explică (pentru RoCkKiD):

Ai avut dreptate.
La interviu au spus că au nevoie urgent de cineva.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anomim2025):

Nu-i asa complicata treaba cu recrutarea de personal. Daca intelegi putin procesul si stii piata poti sa-i joci pe degete. Majoritatea recrutorilor nu stiu absolut nimic despre posturile pe care angajeaza, stiu doar lista aia de cerinte. Daca stii putin cerintele le zici exact ce vor sa auda si te iau instant.

Eu am trecut prin 4 interviuri pana acum si am luat postul la 3 din ele.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pari promițător, chiar dacă n-ai tot ce cer. multe firme își formează ele angajații. eu sunt angajată pe support it și nu am treabă cu calculatoarele laughing dar îmi fac ei training, mi-au cerut doar limbă străină

| sierra1 a răspuns:

Ori ești tu bun din cale afară, ori n-au ei de unde alege

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă avea nevoie de personal.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că nu au pe cine să angajeze, așadar vor să caute între potențialii candidați pe cei mai potriviți.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh, nu toate cerintele de acolo sunt obligatorii. Au presupus ca poate te descurci si au vrut sa vada de ce esti in stare.

Nu asta este problema, zau asa. Bine ca te-au chemat, nu? Hai, bafta sa ai!

| SingleForOne a răspuns:

Se întâmplă câteodată să nu ai nevoie de experiență, dar să știi să vorbești și să te dezvolți.

Răspuns utilizator avertizat