| aaanamariaaa a întrebat:

Dacă la facultate ești la buget și sunt mai multe locuri libere bugetate, te poate trece la taxă? (Nu exista nici un student la taxă). Asta dacă ai media cea mai mica dintre studenți, te poate trece la taxa din cauza mediei mici? Sau ramai la buget? Fiindcă oricum mai exista foarte multe locuri libere ramase neocupate la buget, deci nu ar fi concurenta pentru a rămâne la buget, ca nu exista persoane la taxa. Am mai pus aceasta întrebare dar nu am primit un răspuns. Poate cineva cu facultate îmi poate oferi un răspuns. Mulțumesc! Ma refeream la umf farmacie Iași.

Răspuns Câştigător
| fluture156 a răspuns:

Dacă sunt 10 locuri bugetate de exemplu, iar voi sunteti 9, toti o sa fiti la buget. Dacă, în schimb, sunteti mai multi, cel cu ultima medie va trece la taxă.
Eu personal nu am auzit să te treacă la taxă atâta vreme cât există locuri la buget. Si nici nu te elimina decât dacă nu îți promovezi acel număr de credite obligatorii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt locuri libere la buget nu ai cum sa treci la taxa.

| aaanamariaaa explică:

Ma corectez, * Te poate trece la taxa pe parcursul celor 5 ani de studiu, dacă ai cea mai mica medie din clasa/specializare etc whatever *? Adică tu intri la buget, din 70 de locuri bugetate se înscriu doar 20, și mai rămân libere locuri la buget deci n ar fi concurenta pentru buget. Ai fi repartizat la taxa? Exista o medie ce trebuie atinsa sau odată întrata la buget ramai la buget? Ca oricum nu as vedea rostul sa fii dat la taxa, ca ar mai fi locuri la buget încă pe atâta. Offf ce o mai lungesc. Sper ca am întrebat corect