| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Daca la un job perioada de proba este de 90 de zile inseamna ca angajatorul este cu adevarat serios? Intreb pentru ca la majoritatea joburilor acea perioada dureaza o luna. Si mai am o intrebare: daca nu duci perioada de proba la final primesti ceva leafa?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Perioada de proba este pentru timpul de acomodare cu locul de munca (si cu angajatul).
Sunt functii mai simple si mai complexe, care necesita timpi diferiti de adaptare.
Regula este ca, pentru munca ta in perioada de proba vei fi platit, dar nu vei avea nici salarul nici raspunderea ca si cu contractul normal de munca.
Perioada de proba se poate renunta oricand, unilateral, fara preaviz, iar daca se termina, atunci partile vor negocia conditiile contractului normal de munca ce urmeaza a fi semnat.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Bula):

Ce ar putea presupune un asemenea job: Secretara la o firma de proiectare si executie. Pereti cortina si termopana +structuri de aluminiu?

| Bula a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Secretara unei persoane (probabil de conducere).
Trebuie sa faci munca de secretariat, sa fii mana dreapta al unei persoane de conducere.
De obicei, munca de secretariat nu este legat de un orar fix, deseori este de dimineata pana seara (cat este nevoie).
Nu e munca usoara si trebuie sa fii in rezonanta perfecta cu seful tau /sefa ta.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Bula):

Angajatorul tocmai mi-a zis ca programul este de obicei de la 8 la 16, daca apar modificari anunta cu o zi inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai in perioada de proba iei salariul de pe ce semnezi, lunar sau bilunar, in functie de cum se plateste acolo. La final, ti se spune pa sau treci pe contract cu perioada determinata de 6 luni - 1 an- 2 sau nedeterminata.

| Lioana a răspuns:

Teoretic iti face contract de munca pe perioada determinata, respectiv pe 90 zile. Tu vei primi salariul pentru perioada lucrata, indiferent care ar fi aceea, dar trebuie sa citesti ce scrie in acel contract, in ce conditii poti renunta inainte de termen si care sunt efectele. Probabil va trebui sa acorzi un preaviz.
La expirare, acest contract de munca se poate incheia, se poate prelungi, sau se poate modifica in contract pe perioada nedeterminata, in functie de impresia pe care ai creat-o angajatorului.

| Brizbriz a răspuns:

Parerea mea e ca angajatorul nu e serios, si ruleaza personal, adica nu are nevoie neaparata de oamenii aia, oricand vin altii, de aia a pus perioada de proba asa de mare

in balarii, cam in fiecare dimineata cand ma duc la birou imi iau un sandwich de la kfc, care e pe drum, vad fete noi de vreo 2 ori pe saptamana, azi au fost cu totul altii, si erau numai 2 in tot magazinul, unul la casa si unul la bucatarie, si nici macar uniforma nu aveau, deci kfc ruleaza personal IN DRACI

| 1234568807 a răspuns:

Perioada de proba scrie in contract ca e de o luna, dar daca nu sunt multumiti de tine in cateva zile iti zice la revedere

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Probabil face o selectie personala, dupa un calcul personal de perioada de proba este de 90 de zile.
Absolut toate perioadele de proba sunt platite.
Perioada de proba DOAR PENTRU CONTRACT sa stie cum ti-l face apoi, pe nedeterminate de ex.
Tu iei salariul la finalul fiecarei luni iar dupa 90 de zile (3 luni, te cheama sa-ti faca alt contract sau sa te trimita acasa ca nu le place rezultatul final al muncii tale ).