| MZc a întrebat:

Dacă m-am angajat pe 24 ianuarie câte zile de concediu voi avea anul acesta?

5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Ai 1,7 zile CO pentru fiecare luna lucrata.
Adica pana in prezent ai dreptul la vreo 8 zile de CO.

| eliancodrut a răspuns (pentru ioana748):

Daca nu stii nici macar aritmetica, nu mai da sfaturi. Concediu de odihna pentru o luna este de 1, 66 zile, nu de 1, 7 zile.

| ioana748 a răspuns (pentru eliancodrut):

Asa este, aveti dreptate.Am rotunjit eu.
Exact este cum spuneti dumneavoastră 1, 66. zile la luna lucrata.
Multumesc pentru corectare,
Toate cele bune,

| eliancodrut a răspuns:

Luna ianuarie are 23 de zile lucratoare. Tu ai lucrat 6 zile. Pentru aceasta perioada vei avea 1, 66x6/23=0,43 zile de concediu. Acestea se adauga la zilele de concediu pentru cele 11 luni, adica 1, 66x11= 18,26 zile. 18, 26+0, 43=18, 68, deci 19 zile lucratoare.
Se mai poate calcula si altfel.
1, 66/23x17=1,23 zile. Aceasta se scade din 20 de zile si da 20-1, 23=18, 77, deci 19 zile lucratoare.
Acest calcul este valabil doar daca in contractul individual de munca este trecuta perioada de concediu minima de 20 de zile.

| eliancodrut a răspuns:

Iertare. Luna ianuarie are 20 zile lucratoare. Dar din calcul rezulta tot 19 zile lucratoare de concediu, deoarece pe luna ianuarie revin 1, 25 zile, in loc de 1, 23 zile.