| anonim_4396 a întrebat:

Dacă m-am angajat undeva unde primele trei zile o să fie neplătite, doar așa să învăț ce am de făcut, înseamnă că în acele zile pot să fiu dat afară oricând, dacă nu mă descurc?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Da

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este ilegal ca cele trei zile sa nu fie platite.
Pentru a învăța, exista o perioadă de proba de cel mult 3 luni, in care poti fi dat afara sau poti pleca singur, fara nici un preaviz.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti angajat undeva, sa zicem, cu data de 10 noiembrie trebuie sa-ti faca contractul de munca din data de 9 si sa-l inregistreze, cel tarziu, in data de 10, si sa-l depuna la ITM in 20 zile calendaristice (nu lucratoare) de la data incheierii. Daca ti-a spus ca ai 3 zile neplatite este pacaleala si este chiar ilegal. Daca ai dovada ca te-a angajat si nu te-a platit si-o ia legal. Nu te lua dupa cei ce nu stiu legea, raspund pe aici ca sa se afle in treaba si raspund aiurea! Intreaba un avocat!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum banuiam ai dat funda unui individ nedocumentat. Macar daca nu te grabeai!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adică să nu fii platit? Nu exista așa ceva, profita de tine. Însă primele 90 zile sunt de proba și poți fi dat afara, la fel cum și tu poți pleca fără preaviz.

| Darius50boss a răspuns:

Da