| Florin05 a întrebat:

Daca ma las de liceu si invat sa programez, voi putea lucra fara diploma?
Eu imi propun sa lucrez cu java. Din ce am citit pe net, se poate face multe lucruri cu el.

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Da, vei putea lucra, va fi puțin mai dificil fiindcă angajatorul îți va cere diploma de bac, dar dacă te strădui puțin, participi la concursuri sau obții diplome cu care sa te prezinți, te asigur ca vei schimba concepția, una e sa vi cu o diploma de bac, și alta cu mai multe diplome care atesta ca ai fost în top 5 la concursul cutare, sau sa creezi aplicații pentru portofoliu cu care sa te prezinți la interviu, aplicații bine făcute, care sa convingă angajatorul ca ești demn de angajat. Nu trebuie sa joci dupa aceleași reguli pe care le urmează lumea, fi diferit, la interviu nu trebuie sa te prezinți basic, ca toți ceilalți, ce e diferit atrage priviri.

Nu te lăsă descurajat de cei care au spus ca nu vei reușii, sau e greu, da e greu dar nu imposibil. Am văzut mai jos exemplul dat despre copilul de 12 ani care a creeat aplicații și știa limbajul de programare la o vârstă frageda și asa mai departe. Da, acel copil avea o minte diferita de ceilalți, era capabil la vârsta lui sa facă ce mulți nu puteau, dar asta nu înseamnă că la 20 de ani (exemplu) nu vei putea fi la fel de bun. Viata nu are reguli bătute în cuie care sa spună clar cum trebuie sa procedezi, ce trebuie sa faci și ca cine sa fi. Fi original! Ascultați instinctul, fiecare om trebuie sa își trăiască viata asa cum își dorește, problema este societatea, lumea de rand, cei care nu fac altceva decât sa se ducă la lucru, zi de zi, cu groaza, gândindu-se la weekendul pe care abia îl așteaptă, ăștia sunt oamenii care încearcă sa te descurajeze, ți se pare ca sunt oameni demn de urmat sau a căror sfaturi sa le asculți? Trage singur concluzia. Asa e societatea, plina de descurajare și ura, e ca un microb care se transmite de la unul la altul, de ce crezi ca sunt atât de putini oameni de succes în lume? Nu fac referire strict la cei de top, musk, bezoz, gates și lista poate continua. Sunt și oameni de succes care nu apar în lumina reflectoarelor, spun asta fiindcă mulți au zis: da, a ajuns de succes dar el e unul din 1000, el asa s-a născut, cu mintea agera, și alte vrăjeli din astea nefolositoare.
Singura diferența dintre oamenii de rand și cei de succes este ambiția, curajul și îndrăzneală, nu au avut frica de a ieșii din tipar, de a face lucrurile complet diferit fata de ceilalți, de aceea au ajuns unde sunt acum.

Și dacă termini liceul, ai diploma de bac, după ce faci? Oricum diploma nu îți asigura un loc de munca, totul tine de tine, la interviu vei întâlni oameni care au teancuri de diplome care nu sunt de la școală, iar acei oameni vor fi acceptați, nu Ionuț Popescu care a absolvit 12 clase care are în dosar o diploma de bac.

Sfatul meu este faci ceea ce simți, asa cum fiți dorești și cum îți dictează inima. Nu te lăsa descurajat de ceilalți, nu mai întreba pe alții cum sa îți trăiești viata sau cum sa îți clădești viitorul. Toată puterea de a trăii viata asa cum dorești este în mâinile tale.

Am văzut comentarii de genul: dacă nu ești în stare sa iei bacul, crezi ca poți sa înveți un limbaj de programare dificil? Normal ca e în stare, inteligentilor, sunt comparații stupide, are o minte strălucită care ii place programarea, care are puterea de a învața limbaje de programare dificile, dar poate nu ii place școală, și nici nu îl condamn, la cum e sistemul făcut, e normal sa nu le placa copiilor la școală, nu le da posibilitatea de a urma visul pe care îl au, ii obliga sa învețe ca niște roboti, peste 80% lucruri inutile pe care le vei uita în mai puțin de 2 săptămâni după ce te a ascultat la ora cutare.

Succes pe viitor, și fa ceea ce îți dictează instinctul, dar nu îl confunda cu lenea! Trebuie sa te gândești bine și sa analizezi lucrurile în detaliu, sa vezi dacă îți dorești cu adevărat sa faci asta sau nu, fiindcă lenea îți poate dicta ideile de a renunța la școală doar pentru ca e grea, iar planul B ar fi sa înveți programare și vei fi angajat. Ai grija și capul sus.

| Florin05 explică (pentru NonZarek):

Multumesc frumos pentru raspuns, NonZarek! Motivul pentru care ma gandeam sa ma las este covid(nu am boala). Plec la 12:15 si am rau de masina, apoi, dupa ce am ajuns, trebuie sa astept inca 10-20 de minute pana ne lasa in liceu, iar eu facand mai nimic tot timpul acela neavand prieteni. Exista pauze specifice pentru cerut la baie care dureaza doar 5 minute, si pauze fara cerut la baie. Ce? Suntem 30 in clasa si de obicei se sta 2 minute on average la baie, erau zile prin Toanma cand m-am abtinut chiar 5 sau 6 ore de a urina. Nu avem voie sa iesim din clasa, trebuie sa tinem masca aia la gura, si cel mai rau lucru este anxietatea pe care o am. La mate, chime si fizica nu ma descurc deloc, materia "logica" mi se pare inutila si simt ca profesorii nu ne inteleg mai deloc. Nu incerc sa conving pe nimeni ca masurile loate pentru prevenirea infectarii cu covid sunt naspa, fara acestea puteam sa ne infectam foarte multi, iar din cauza acestor masuri si a problemelor mele mentale, simt ca innebunesc la liceu.

| NonZarek a răspuns (pentru Florin05):

Știu cum e, și eu trec prin același lucru, dar am reușit sa îmi creez mintea sa nu se mai streseze pentru școală. Și la mine e problema cu anxietatea, în special când ajung la școală începe durere de burta și nevoie la baie, dar am reușit sa ma controlez, sa nu îmi mai pese asa mult de note, oricum sunt inutile. Mi am fixat un target in minte, doar sa iau bacul și gata, in rest, nu ma interesează ce note iau, cât nu rămân corigent, e bine.

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara diploma de facultatee da.
fara diploma de bac greu greu...

eu zis sa iti propui sa inveti programare nu limbaje de programare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fara diploma de BAC, daca esti tu super-doxa si mai ales extrem de disciplinat si capabil sa lucrezi independent, da. Ca si angajat, vei fi mereu a cincea roata de la caruta.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun fel de diploma nici de bac nici măcar de gimnaziu. Dacă tu ești bun și poți dovedi asta prin proiecte complexe și eficiente, angajatorul te va lua right away.

| NLS a răspuns:

Liceul trebuie terminat, vezi ce au zis cei doi colegi.
Si presupun ca esti la un liceu la profil mate-info.
Nu ai cum sa acumulezi cunostintele necesare, daca nu termini nici macar liceul.
Nu e vorba despre diploma, ci despre cunostinte, chiar crezi ca esti capabil sa inveti programare, daca nu esti capabil sa iei BAC ul?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru NLS):

Poate că e capabil să ia BAC ul, dar nu vrea să piardă timpul.

| johnnny123 a răspuns:

Da, se pot* face multe lucruri in Java.

Intrebarea este: Daca tu nu ai vointa necesara sa termini un amarat de liceu, chiar crezi ca vei avea vointa necesara sa te tii pe cont propriu de Java, care este un limbaj foarte greu?

Ai grija sa nu te trezesti peste vreo cinci ani ca nu ai facut nici liceul si nu stii nici Java.

| Zuzu1991 a răspuns:

Fara diploma de bac o sa iei un salariu de rahat cu toate ca muncesti la fel ca si ceilalti
iar rahatul asta e in lege, nu la placerea angajatorului
SI
daca nu iei bac-ul in primul an, in al doilea o sa fie mai greu, iar dupa aia mult mai greu

| StrongHeart a răspuns:

Bre,mai aveam si eu vise d-astea sa ma apuc de programare singur,fara facultate,dar nu m-a atras asa tare domeniul,ca inca sustin ca e posibil,dar de bac ai nevoie, se uita angajatorul, macar studii medii sa ai, nu te ia nimeni in serios fara el.
Nu mai citi pe net, ca pe net poti sa fii miliardar cu 4 clase, dar in realitate nu functioneaza totul ca pe net.

| NotNamed a răspuns:

Da, poti. Si eu vreau sa ma fac programator, full stok pe web development si app development.

| johnsmith001 a răspuns (pentru NotNamed):

Yes, web development and app development are being used widely in almost every industry. Read this article to know how versatile the web application development services aresickhttps://kritikalsolutions.com/......ndustries/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naiba sa intrii tu in programare fara diploma de liceu? Ai incercat sa inveti java macar? Habar nu o sa ai ce inseamna notiunile alea ca tu nici info se liceu nu ai facut. Java e pentru nivel de universitate si nu pentru toti prostii. Nimeni nu te angajeaza pe tine sa faci ceva in java fara nicio diploma

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am văzut un puști de 12 ani care se pricepea destul de bine la programare, știa niște termeni și explica în ce lucrează el, spunea că îi place și că e la început. La început și totuși destul de informat. Când am auzit că are 12 ani nu mi-a venit să cred. Așa că, nu te grăbi să spui " nu e pentru toți proștii ", când tu nu cunoști omul, ce visuri are, ce poate.
" Nimeni nu te angajează pe tine să faci ceva in java fără nicio diploma ". Un puști tot de vreo 12 ani a lucrat tot in programare pentru o firmă din " New York ( parcă ), iar ei nu știau că el este minor, și totuși, fiind bun în ceea ce făcea, l au angajat la vârsta aceea, îți vine să crezi? happy Și apropo, la 12 ani nu avea liceu și nici BAC.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ala era destept, ai uitat sa mentionezi lucru asta. Stiu povestea, a facut o aplicatie de sah si mai multe. Cum ai vrea tu sa ii explici unui paralel fara 12 clase ce inseamna public static void main, sau Object object = new Object. Poti sa citesti cat vrei ca astea nu le intelegi vizual

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Una e sa ai 12 ani si o minte stralucita
Alta e sa ai 20 ani si fara BAC.
Sa deosebim situatiile totusi.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde știi că băiatul ăsta nu este deștept și el, și vrea să evolueze în ceea ce face? Asta e întrebarea mea.
" Cum ai vrea să îi explicit tu unui paralel fără 12 clase ". Nici puștiul de 12 ani nu avea 12 clase, dar de unde știi că acest băiat e " paralel "? Pentru că încă nu e avansat? E la început...

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pentru ca a pus intrebarea asta...
Daca avea minte aluia de 12 ani de care tot pvestesti tu era acolo si facea chestii nu punea astfel de intrebari pe TPU.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

" Dacă mă las de liceu? " Încă nu are 20 de ani, fiind la liceu. Poate e clasa a 9-a, poate a 12-a, nu a specificat. Poate are 15 ani, nu 20. Cât despre " și fără BAC, am zis și mai sus, poate e capabil, dar nu vrea să piardă timpul să termine liceul, vrând să învețe să programeze.
Acum el știe cât de sigur e pe el, nu știu eu ce are în minte. Totuși, dacă vrea să se lase de liceu, trebuie să se gândească bine și să fie sigur că știe ce face.
Eu aș încerca să învăț să programez în timp ce mă mai țin și de liceu, iar dacă aș vedea că mă descurc foarte bine, atunci m-aș lăsa.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Ce " astfel de întrebări "? A întrebat doar dacă o să poată lucra fără diplomă, poate chiar nu știe, și văd că mulți de aici chiar nu știu nici ei că se poate și fără.

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Eu te provoc sa te angajezi undeva fara diploma da bac. Sansele sunt de 1% probabil, cel putin pe legislatia europeana.
Si nu, nu discutam de copii minune aici.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Clar, te angajează greu fără BAC, dar, dacă ești foarte bun, te angajează și fără. Și am mai zis, el știe cât de bun crede că o să fie sau cât de sigur e pe el. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Desteptii nu se lasa de studii. Bill Gates s-a lasat pentru ca avea deja firma

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deștepții poate că nu se lasă de studii, dar unii oameni inteligenți, da. Ce te face să crezi că acest băiat nu e inteligent?